"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
EKSTREEMNE SPORDIRÕÕM Tondiraba parki ehitatakse skatepark ja pumptrack’id (0)
30. aprill 2021
Tondiraba pargi ehitamine Foto Albert Truuväärt

“Saame juba praegu uhkusega öelda, et Tondiraba pargist tuleb unikaalne park – sellist ei ole Tallinnas, Eestis ega ka Baltikumis. 26 hektarit ja peaaegu iga pargiosa on täiesti unikaalne ja omapärane selles mõttes, et samalaadseid lahendusi kusagil mujal ei ole,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart täna ekstreemspordihuvilistele mõeldud skatepargi ja pumptracki-alade ehitusega tutvudes.

Linnapea sõnul on uus park paljudele noortele suureks kingituseks. “Näeme ka linnaruumis, et nende alade harrastajaid on palju,” lausus ta. “Siin on võimalused nii professionaalidele kui ka harrastajatele, nii täiskasvanutele kui ka lastele. On sümboolne, et me alustame just sellest osast, mis on mõeldud noorematele linlastele. Me teame, et kaasaegne trend noorte seas on ekstreemspordialad ja siia tulebki nende jaoks unikaalse suurusega pumptrack koos eraldi laste pumptrackiga ning selle kõrvale rulapark.”

Tondiraba pargist saab peagi unikaalne rohe- ja puhkeala, mis pakub linlastele suurepäraseid võimalusi nii looduses viibimiseks kui ka aktiivseks vaba aja veetmiseks. Rajatakse mitmeid spordiväljakuid ja mänguplatse, seal hulgas rõõmustavad spordisõpru skatepark ja kaks pumptrack’i.

Parki tulevad võimalused nii individuaal- kui ka meeskondlike spordialade harrastamiseks. Skatepark ja pumptrack’id pakuvad suurepäraseid treenimistingimusi trikiratturitele, rulatajatele, rulluisutajatele ja tõukeratturitele. Ühtlasi laienevad eeskätt laste ja noorte võimalused väljas sportimiseks, mis on väga oluline nii nende füüsilise kui ka vaimse tervise seisukohalt, eriti ajal, kui siseruumides tegutsemine on piiratud.

Pumptrack’e ehk trikiradu rajatakse kaks, üks neist on mõeldud väikestele algajatele ja teine edasijõudnud harrastajatele. Suur pumptrack on kavandatud kahe peegelpildis asuva rajana, mis võimaldab korraldada ka kahe võistlejaga võistlusi. Trikirajad koosnevad peamiselt lainetest (rolleritest) ja kurvidest. Väiksem rada hõlmab 300 m2 ja suurem 2400 m2.

Skatepark’i ehk rulapargi moodustavad eri kõrgusega elemendid, kaared, kallakud, torud ja ääred. Rulapargi pindala on 1700 m2. Radade vahelistele aladele tulevad hoovõtuks ja puhkuseks mõeldud platvormid. Kõik väljakud sobitatakse ümbritseva maastikuga.

Tallinnas ekstreemspordi väliparkidega üha paremini

“Võib öelda, et viimastel aastatel on olukord väliparkidega väga palju paremaks läinud – kui meil varem Tallinnas olid üksikud, et siis nüüd on juba peaaegu igas linnaosas mingisugune skatepark olemas. Küll aga on probleem siseparkidega, mistõttu paljud pool aastat Eestis harjutada ei saa,” kiitis ekstreemsporti edendava MTÜ Keerdtrepp juht Mikael Parman.

“See ongi hea, et tuleb rohkem parke, sest praegu on häda selles, et kui on ilus ilm ja suvi, siis skatepark on nii servani noori täis, et seal võib muutuda ohtlikuks või ei saa päris nii hästi harjutada kui võiks mõni proff tahta. Nii et ma arvan, et skateparke ei ole kunagi liiga palju. Ja kuna  need on noorte kogunemiskohad, et siis mida rohkem neid on, seda rohkem on noortel kohti, kus olla ja sõita ja harjutada.”

Parman usub, et trikiratta ja rulaga sõitmine muutub tänu sotsiaalmeediale ja internetile üha populaarsemaks.

“Kui mina 13 aastat tagasi alustasin, ei olnud nagu üldse mingeid platvorme või asju saadaval, kust näha, mida teised teevad või kust õppida või inspiratsiooni või motivatsiooni saada. Kindlasti aitab see, et noortel on platvormid, kus nad siis ise näevad, mida teised teevad ja tahavad järgi proovida või ka alustada,” ütles Parman.

“Ja ma arvan, et ühest küljest on ekstreemsport piisavalt individuaalne spordiala, samas on see ka kambavaimu või meeskonnaasi. Seda saab teha nii hobi korras kui lõbu pärast, aga samas saab teha ka karjääri ja olümpiale pürgida. Ja ma arvan, et sellepärast see lähebki noortele peale.”

Unikaalne projekt ka ehitaja jaoks

Ehitustööd Tondiraba pargi rajamiseks algasid 10. märtsil. Pargist tuleb omanäoline, elukooslusi hoidev puhkeala, mis on nii pelgupaigaks linnaloodusele kui ka tervislikuks vaba aja veetmise kohaks igas eas inimestele. Rajatakse mitu suurt mänguväljakut, seiklusrada, maastikurada ja ekstreemspordiala ning koerte jalutusväljakud Ehitatakse välja mugav taristu jalgrattaga sõitmiseks ning liuväli, kus suvel saab tegeleda teiste spordialadega.

Tallinna Teede AS juhatuse esimees Jüri Läll tõdes, et 162 päeva pikkune tähtaeg, mis tööde algust ja lõppu eraldab, on küll parajalt pingeline, ent ühtki takistust peale piiriüleste tarnetega seotud võimalike muredega pole ette näha.

“Ehitajad saavad oma tööga kindlasti hakkama! See on natuke teistsugune tööpõld kui tavaliselt, selles mõttes on põnev. Tegu pole tavapärase ehituse ega tavapärase teede-ehitusega. Siin on väga palju spordiväljakuid, mille ehituslik osa on täiesti unikaalne ja kokku on ala suurus 26 hektarit,” sõnas Läll.

Rajatakse 25 661 m2 ulatuses kõnniteid ja 10 243 m2 ulatuses koorepuru ja graniitsõelmetega kaetud teid. Erinevaid niidulappe rajatakse 7575 m2, eraldi niidualasid 20 110 m2, märgasid niidualasid 1051 m2 ja kasvumuru alasid 8570 m2 ulatuses. Pargi lõunapoolsesse ossa ehitatakse veesilmade kohale tõstetud teed. Tehakse maastikukujundustöid, uuendatakse tehnovõrke, paigaldatakse liikluskorraldus- ja ohutusvahendid ning tänavavalgustus.

Tondiraba pargi ehitustööde tellijaks on Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, projektdokumentatsiooni koostas Roadplan OÜ, ehitustöid teostab Tallinna Teede AS. Kogu pargi ehitustööde lepinguline maksumus on ca 6,7 miljonit eurot. Pargi valmimise tähtaeg on august 2021.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.