"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
VIDEO: Mereprügipüüdur andis tõuke robotlaeva ehitamiseks (0)
03. mai 2021

Tallinna Vanasadamas pandi teist hooaega tööle prügipüüdur. Eelmise suve töö on toonud kaasa mitu arendust. Lasteaia- ja koolilapsed said õpetust ning üks tudeng tegi sel teemal lõputöö. Tallinna Sadam aga saab koostöös Tallinna Tehnikaülikooli ja Mereakadeemiaga robot-prügilaeva.

Tallinna Tehnikaülikool on välja töötanud nii isesõitva auto kui ka isesõitva paadi. Isesõitev katamaraan hakkabki tulevikus Tallinna Vanasadamast mereprügi koristama. “See robotlaev suudab iseseisvalt navigeerida punktist A punkti B ja täita etteantud ülesandeid,” tutvustas Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Tanel Jalakas.

Mitme firma ja Tallinna Tehnikaülikooli projektina valminud Nymo leiab ilmselt üsna pea rakendust ka Tallinna Vanasadamas. “Käivitasime koos Tallinna Tehnikaülikooli Mereakadeemiaga robot-korjelaeva projekti. Kui kõik hästi läheb, siis saab olema siin Admidraliteedi basseinis robotlaev, mis korjab mitte ainult konisid, vaid ka muud plastikprügi,” kõneles Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm.


Mereprügipüüdur Seabin lülitati täna pidulikult sisse. Mereprügi muutub aasta-aastalt päevakohasemaks, seepärast on mõistlik ka selle kaudu uut põlvkonda harida. Möödunud hooajal tutvus Seabin’i tööga üle 350 lapse 12 lasteaiast ja 4 koolist.

“Siin natukene tutvustati seda, räägiti Soome lahe ja Balti mere puhtusest, ökoloogilisest olukorrast lastele ja sellel aastal me jätkame seda. Siia juurde tulevad veel üliõpilased – vabatahtlikud, kes hakkavad masinast välja võtma seda, mida too kinni püüab ja saadavad ülemaailmsesse uurimiskeskusse, kus tulemusi analüüsitakse ja meie saame sügiseks sealt omakorda tulemused teada. Nii et see tegevus hakkab siin toimuma iga päev,” rääkis Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Eelmise hooaja andmete põhjal on meres hulpivast prügist lõviosa plastik – suisa neli viiendikku. Suurim halb üllatus oli aga suitsukonide osakaal, kümnendik prahti ongi konid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.