"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
VÕRKPALLIJUHT: Sporditoetus aitab noortel Euroopat vallutada (1)
03. mai 2021
GC Piruett

“Linna toetus aitab meie õppemaksu ligi 20 eurot madalamana hoida ja treeneritele palka maksta,” lausub võimlemisklubi Piruett tegevjuht Catrin Ott. “Toetuse eest saame maksta renti ja õpetada noori,” lisab Tallinna võrkpalliklubi noortetöö juht Rando Ringmets.

Piruett saab linnalt igal kuul 6000-7000 eurot toetust. “Sellest rahast on meil kindlasti palju abi oma igapäevategevuses,” selgitas Ott (pildil). “Me oleme arvestanud, et kui see linna pearaha võetakse ära, siis tähendaks see igale vanemale ligi 20-eurost õppemaksu tõusu. Ja ma ei ole kindel, kas kõik vanemad oleksid nõus maksma seda raha juurde. Harrastusrühmade õppemaks on praegu 50-60 eurot kuus, neil, kes juba võistlussporti teevad, aga veidi üle 90 euro.”
Linna sporditegevuse toetust on lubatud kasutada kas rendi maksmiseks, treeneri töötasuks või spordivahendite ostuks. “Meie kasutame toetust põhiliselt treeneri palgafondina,” selgitas Ott. “Ja kuna oma põhibaasi rendime 24/7, siis ka selle rendiks.”

Võrkpallihuvilisi aina rohkem
Meedias on kritiseeritud, justkui Tallinn eelistaks toetamisel mõnda spordiala, näiteks korvpalli või taekwondo`d. Tegelikult see nii ei ole. “Me oleme seda toetust saanud hetkest, kui Tallinna linn hakkas oma spordiklubisid toetama. Nii et see on kestnud juba väga kaua, klubi ise on juba 31 aastat vana,” rääkis Ott. “Kolisime oma baasi mõni aasta tagasi, sügisel algab meil neljas hooaeg. Me väga loodame, et omanikud lasevad meil siin veel palju aastaid veeta. Meile see koht väga sobib, tegemist on kesklinnaga, kus vanemad leiavad meid väga hästi üles. Praegu on meil veidi alla 600 õpilase, põhibaasi saalis treenib iga päev 250 last.”
Ringmets täiendas, et linnalt saadav pisut üle 160 000-eurone toetus aastas aitab noori treenida. Lisaks läheb raha saalide rendiks jt tegevuskuludeks. “Sellest toetusest on igal juhul kõvasti abi meile,” kinnitas ta. “Meie klubis käib peaaegu 1000 last esimesest klassist kuni lõpuklassini välja. Me oleme viimasel viiel aastal ikka tublisti kasvanud, tulevad juurde uued treenerid ja uued treeningrühmad. Tänu meie naiste- ja meestekoondise edule on huvi Eestis võrkpalli vastu praegu väga suur. Eriti huvitatud on võrkpallist tüdrukud, tänaseks on juba tüdrukud klubis ülekaalus. Noorteliigast lähevad nad edasi esiliiga võistkondadesse ja seejärel juba meistriliiga võistkonda ilma klubi vahetamata. Meistriliigast edasi saab aga minna juba Euroopat vallutama!”
Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi kinnitusel koostab Eesti riik küll pingerida, millised alad on edukamad ja populaarsemad, selle põhjal antakse ka toetusi ning see võib loomulikult peegelduda ka linnas. Samas saavad Tallinna eelarvest toetust kõik spordiklubid, mis vastavad seatud kriteeriumitele. “On tähtis, et spordiklubi või spordiorganisatsioon tegeleks laste ja noorte spordiga ning need lapsed ja noored oleks ametlikult Tallinna elanikud,” selgitas abilinnapea. “Toetust saavad ka klubid, mis korraldavad eri üritusi, nagu näiteks Tallinna maraton, Tallinn Ironman jt võistlusi, mis Tallinnas toimuvad. Neid on igal aastal mitusada. Kui taolised organisatsioonid taotlevad linnalt raha, siis nad ka toetust saavad. Lapsi treenivaid klubisid toetab linn peaaegu kümne miljoni euroga. Pearaha on siin üks ja kõige levinum allikas, lisanduvad eri investeeringud ja toetused, mis on muuseas seotud ka näiteks meie Tallinna spordikooliga. Seal toetatakse andekamaid noorsportlasi – kui tavaliselt toetame 7-19-aastaseid sportlasi, siis spordikooli kaudu saab Tallinnalt toetusi kuni 23 aasta vanuseni.”

Ustavad vanemad
Koroonaaeg on vähendanud vahetuid treeninguid ja kärpinud spordiklubide sissetulekuid. Seepärast on linna toetused veelgi olulisemad. “Me oleme teinud õppemaksudes allahindlust. Õnneks on nii linn kui ka riik meid toetanud ja see on meil aidanud ellu jääda,” selgitas Ringmets (pildil). “Praegusel piirangute ajal tegime me kõigiga tööd Zoomi keskkonnas. Treener juhendas Zoomis ja parematel hetkedel oli meil seal korraga isegi 500 last! Need treeningud toimuvad viis korda nädalas niimoodi. Alustasime selliste treeningutega ainult oma klubis, aga siis tuli mõte, et jagame seda üle kogu Eesti. Ja nii saidki kõik võrkpallilapsed treenida meiega läbi Zoomi. Nüüd käivad treeningud juba õues, ilmad on olnud küll väga külmad, aga laste huvi treeningute vastu on väga suur. Mõne soojakraadiga mängisid poisid juba rannavollet!
Oti sõnul on Covidi periood kõikidele raske olnud. “Me oleme küll vähendanud õppemaksu, aga see on olnud võimalik just tänu sellele, et oleme saanud toetusi ja meil ei ole tekkinud jooksvaid kulusid saali rentidele. Meil on palju saale, mis pole igapäevases kasutuses. Nende eest me praegu maksma ei pea ja tänu sellele oleme saanud õppemaksu vähendada,” ütles Ott. “Siinkohal sooviksin ma väga tänada lapsevanemaid, kes on olnud väga truud meie klubile. Nad on nõus osalema veebitreeningutel kõikidel tingimustel, mida treenerid on siin välja pakkunud”

BELOBROVTSEV: Toetame klubisid ka ujulaid ja spordihalle ehitades
“Olgu need siis Euroopa või maailma tiitlivõistlused, karikavõistluste etapid vm suured jõukatsumised – kui Tallinnas korraldatakse eri võistlusi, siis loomulikult toetab neid ka linn,” ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev.
Belobrovtsev vastas kriitikale, justkui toetaks linn vaid meelepäraseid klubisid, et niiviisi väitjad ei ole lihtsalt asjadega kursis. “Tegelikult toetatakse Tallinnas väga paljusid spordialasid,” kinnitas abilinnapea. “Kui me räägime, et üks või teine ala saab alaliidu näol tegevustoetust, siis võime öelda, et teiste mehhanismide kaudu saavad toetust ka teised alad. Võime siin näiteks tuua investeeringuid. Tallinn ehitab ju ka ujulaid ja spordihalle. Praegu näiteks on töös Tallinna spordihall, mis on seotud kergejõustikuga ja eelkõige saab sellest kasu kergejõustikuliit. Nii et investeeringute ja paljude toetuste abil toetab linn eri alasid.”
Belobrovtsev lisas, et kui Tallinnas korraldatakse eri võistlusi, siis loomulikult toetab neid ka linn. “Meil on terve nimekiri igasugustest võistlustest, mis saavad linna eelarvest toetust,” lausus ta. “Nende seas on nii kohalikud, Tallinna oma võistlused kui ka suured rahvusvahelised võistlused, olgu need siis Euroopa või maailma tiitlivõistlused, karikavõistluste etapid vm suured jõukatsumised. Need võistlused on väga erinevatel spordialadel. Selles mõttes ma küll ei ütleks, et Tallinn eelistab mingeid spordialasid. Kui tulemused on head, pole järelikult raha asjata kulutatud. Aga see pole veel sugugi ainuke kriteerium toetuste määramisel.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Spordihing
4. mai 2021 13:17
Huviharidust hakatakse varsti kärpima, ilmselt pearaha samuti!