"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
VIDEO JA FOTOD: Botaanikaaia suvehooaeg toob uued ehitused ja astmelise alpinaariumi (0)
04. mai 2021
Ilja Matusihis
Vaata galeriid (32)


“Botaanikaaed teeb tänuväärset tööd taimeriigi mitmekesisuse uurimisel, kaitsmisel ja tutvustamisel ning vajab selleks ka sobivaid tingimusi,” rääkis abilinnapea Kalle Klandorf. “Uue hoone külge ehitatakse teaduspõhised kasvuhooned ning sinna kolitakse botaanikaaia herbaarium, teadurite ruumid, laboratooriumid ja raamatukogu.”

Direktori Urve Sinijärve sõnul on botaanikaaia peatse 60-aastase juubeli puhul tänavune hooaeg eriline.
“Traditsiooniliselt keskendume kahele põhisuunale,” rääkis botaanikaaia direktori Urve Sinijärv hooaja teadustöö plaanidest. “Need on ohustatud taimeliigid ja teiseks linnahaljastuse uuringud, mis ka otseselt Tallinna linna paremini haljastada aitavad.”

Botaanikaaed on Sinijärve sõnul hea koht, kuhu tulla jalutama ja kevade edenemist jälgima.

“Meil on juubeliaasta ja tähistame seda Taimeriigi suursaatkonnaks kehastudes,” ütles Sinijärv. “Oleme koostöös välisministeeriumiga pakkunud võimalust Eestis resideeruvaile saatkondadele tutvustada siin oma riigi loodust ja kultuuri. Botaanikaaed on ju selline koht, kus kasvatakse taimi kogu maailmast ja üheks meie põhiülesandeks ongi nende esindamine ja inimestele lähemale toomine. Teisisõnu – täidame sõna otseses mõttes Taimeriigi Suursaatkonna ülesandeid. Alates maikuust tutvustab igal kuul üks riik oma maad ja meie omalt poolt oleme oma territooriumil ära märkinud selle maa taimi. Teeme ka temaatilisi ringkäike.”

Maikuus teeb esimese külaskäigu botaanikaaeda Jaapan. Kevadlillede ekskursioone viib läbi Tallinna Botaanikaaia metoodik Tiia Jaanus. Sel kevadel on asutud taimestama ka botaanikaaia astmelist mägiaeda ehk alpinaariumi.
“Ehitustööd jätkuvad kogu hooaja vältel!” ütles Sinijärv.

Üks oluline etapp on läbitud

Teisipäeval võtsid abilinnapead Eha Võrk ja Kalle Klandorf koos Sinijärvega Ehitus5ECO OÜ-lt vastu botaanikaaia majandushoone sarikapärja ning tänasid ehitajaid seni tehtud töö eest. Ehitustöödega alustas Ehitus5ECO OÜ möödunud aasta septembris ning nüüd on hoone saavutanud oma maksimaalse kõrguse.

“Botaanikaaed teeb tänuväärset tööd taimeriigi mitmekesisuse uurimisel, kaitsmisel ja tutvustamisel ning vajab selleks ka sobivaid tingimusi,” rääkis Klandorf. “Uue hoone külge ehitatakse teaduspõhised kasvuhooned ning sinna kolitakse botaanikaaia herbaarium, teadurite ruumid, laboratooriumid ja raamatukogu. Viimased asuvad praegu administratiivhoone kohandatud ruumides, mis aga hindamatu väärtusega kollektsioonide pikaajaliseks hoidmiseks ei sobi.”

“On juba tavaks saanud, et meie üritused on õnnistatud päikesepaistega,” rõõmustas Võrk, kelle sõnul on linnavaraamet sel kombel sõlminud hea lepingu ka ilmavanaga. “See on omamoodi kingituseks botaanikaaia peatse juubeli puhul.”

Võrk selgitas, et botaanikaaia haldusosakond kasutab praegu perekond Pätsile kuuluvat laudahoonet, mille rendileping lõpeb tänavu septembris.

“Kuna uus majandushoone valmib samuti septembris, saab sinna sujuvalt üle viia haldusosakonna garaaži, töökojad, töötajate riietusruumid ja muud ruumid,” sõnas Võrk, kelle sõnul saab botaanikaaia pere tähistada juubelit juba uutes tööruumides. 

“Maja valmib monteeritavaist ja soojustatud raudbetoonpaneelidest, ” ütles Ehitus5ECO OÜ projektijuht Andres Neemre. “Eriliseks teeb fassaadi matriitsidega töödeldud pinnaviimistlus. Hoone valmib värvilisest betoonist, mis on tavalisest betoonist tumedam. Maja peaks valmima vaatamata koroonapandeemiale tähtajaks, selles suhtes me lippu alla ei keri!”

Uus maja toob uued võimalused

“Kaasaegsed laborid ja reguleeritavate tingimustega kasvuruumid annavad taimede rakendusuuriguteks tunduvalt paremad tingimused,” ütles Sinijärv.
“Tingimuste reguleerimise võimalus on taimede kasvatamisel väga oluline,” ütles botaanikaaia teadusnõukogu esimees Jüri Martin. “Sest siis saab eksperimente teha! Kaitstavate ja ohustatud Punase raamatu liikide uurimine on meile väga tähtis.”

Võrk soovitab uuel hooajal kindlasti roosiaia kõrval Meelte aeda külastada.
“Meile kõigile on tuntud ju botaanikaaia Roosipäevad,” ütles Võrk. “Soovitan tulla mõne nädala pärast, kui hakkavad õitsema kirsid ja õunapuud. Botaanikaaias on väga ilus lõhnav kirsipuu, mis minu teada Eestis väga levinud ei ole. Kuuldavasti on see siin juba väga ammust ajast. Ja loomulikult ei tasu unustada Meelte aeda, kindlasti saavad huvilised siit häid nõuandeid!”

Võrgu sõnul on Pirita jõekäärus männimetsast ümbritsetud botaanikaaed ka suurepärane vaba aja veetmise koht.  

“Siin on ka avamaapõllud, kus saab suvetaimi kasvatada linna haljastuse tarvis,” ütles Võrk. “Lisaks suurepärasele roosiaiale on siia kogutud ju põnevaid puuliike. Botaanikaaed on kollektsioonide kogumise koht. Nii mõnigi hävimisohus liik on siin nö varjul. Minule läheb väga korda botaanikaaia suur herbaariumikollektsioon. Uues majandushoones on selle hoidmiseks ka väga head tingimused selle hoidmiseks, säilitamiseks ja täiendamiseks. Botaanikaaed pole mitte lihtsalt aed, kus kasvavad taimed, vaid ka teadusasutus.”

“Kiviaia 13 kinnistu teletorni-poolne osa on aga kavas kujundada avalikult külastatavaks näidiskoosluste alaks,” lisas Sinijärv.

Botaanikaaias valmib tänavu teisigi ehitisi

“Botaanikaaias käib tihe ehitustöö! Kohe on valmimas palmimaja ja rekonstrueeritakse vetesüsteeme. On, mille üle rõõmustada!” ütles Klandorf, kelle sõnul valmib tänavu veel mitmeid olulisi hooneid.

“Projekt on valmis, et tuleval aastal hakata ehitama Kadrioru pargi oranžeriid ehk haldushoonet Kadrioru pargi töötajaile. Sealgi on võimalik õppetööle tähelepanu pöörata nagu botaanikaaia majandushooneski. Käib ju siin palju inimesi loodust vaatlemas ja siin saab neid inimesi ka koolitada. Loomaaed on uue administratiivhoone saanud juba mõned aastad tagasi. Sel aastal avame veel kesklinna kalmistu lähedal uue kalmistumaja.”
Botaanikaaed on senini töötanud rendipindadel.

“Kasutuses olnud hooneid rentisime president Pätsi perekonnalt Nüüd loodame, et uut hoonet pole järgmised 60 aastat väga remontida vaja!» lisas Klandorf.

Botaanikaaia uue majandushoone (Kiviaia tee 13) projekteerija on AS Resand ning omanikujärelevalvet teeb Pikk Silm OÜ. Ehitise kogumaksumus on 3,55 miljonit eurot.

Kloostrimetsa tee 52 asuva administratiivhoone vabanevad ruumid plaanib linn edaspidi võtta kasutusele külastuskeskusena. Alates 3. maist saab taas külastada palmimaja ja kasvuhooneid, mis renoveeriti möödunud aastal.

Täna võtsid abilinnapead Eha Võrk ja Kalle Klandorf ning botaanikaaia direktor Urve Sinijärv Ehitus5ECO OÜ-lt vastu botaanikaaia majandushoone sarikapärja ning tänasid ehitajaid seni tehtud töö eest.

Ehitustöödega alustas Ehitus5ECO OÜ möödunud aasta septembris ning nüüd on hoone saavutanud oma maksimaalse kõrguse. Hoone valmimise tähtaeg on september 2021.

Võrk selgitas, et botaanikaaia haldusosakond kasutab praegu perekond Pätsile kuuluvat laudahoonet, mille rendileping lõpeb tänavu septembris. „Kuna uus majandushoone valmib samuti septembris, saab sinna sujuvalt üle viia haldusosakonna garaaži, töökojad, töötajate riietusruumid ja muud ruumid,“ sõnas Võrk. „Tallinna Botaanikaaed saab tänavu 60-aastaseks ning on suurepärane, et väärikat tähtpäeva saab botaanikaaia pere tähistada juba uutes tööruumides.“ 

„Botaanikaaed teeb tänuväärset tööd taimeriigi mitmekesisuse uurimisel, kaitsmisel ja tutvustamisel ning vajab selleks ka sobivaid tingimusi,“ lisas abilinnapea Kalle Klandorf. „Uue hoone külge ehitatakse teaduspõhised kasvuhooned ning sinna kolitakse botaanikaaia herbaarium, teadurite ruumid, laboratooriumid ja raamatukogu. Viimased asuvad praegu administratiivhoone kohandatud ruumides, mis aga hindamatu väärtusega kollektsioonide pikaajaliseks hoidmiseks ei sobi.“

Tallinna Botaanikaaia direktori Urve Sinijärve sõnul avab uus maja botaanikaaiale täiesti uued võimalused. „Lisaks senise suure ruumiprobleemi lahendamisele pakub uus hoone kaasaegseid tingimusi liigikaitse ja linnahaljastuse rakendusuuringute läbiviimiseks. Kiviaia 13 kinnistu teletorni-poolne osa on aga kavas kujundada avalikult külastatavaks näidiskoosluste alaks.“

Tallinna Botaanikaaia uue majandushoone (Kiviaia tee 13) projekteerija on AS Resand ning omanikujärelevalvet teeb Pikk Silm OÜ. Ehitise kogumaksumus on 3,55 miljonit eurot. 

1. mail avas Tallinna Botaanikaed oma suvehooaja ning alates 3. maist saab taas külastada palmimaja ja kasvuhooneid, mis renoveeriti möödunud aastal. Välialadest on praegu uuendamisel mägiaed ehk alpinaarium, mis taimestatakse kevadel ja suvel. Kloostrimetsa tee 52 asuva administratiivhoone vabanevad ruumid plaanib linn edaspidi võtta kasutusele külastuskeskusena.

Tallinna Botaanikaaed (TBA) asutati ENSV Teaduste Akadeemia instituudina 1. detsembril 1961. Munitsipaalasutus sai botaanikaaiast 1995. aastal ning alates jaanuarist 2005 on see Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti haldusalas. TBA on Baltimaade Botaanikaaedade Assotsiatsiooni ja Rahvusvahelise Botaanikaaedade Looduskaitse Organisatsiooni liige ning 2002. aastal kanti ta teadus- ja arendusasutuste riiklikku registrisse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.