"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
Ministeerium ei kavatse piirata mobiiliandmete kasutamist (0)
04. mai 2021
Justiitsminister Maris Lauri. Foto: Mats Õun

“Me ei saa teha nii, et ühed inimesed on terroristid, kelle sideandmeid kogume, ja teised ei ole terroristid, kelle sideandmeid ei kogu,” ütles Lauri. “Euroopa Kohtu otsused ei ole selged, vaid on vastuolulised, mistõttu ei ole eenõus määratud kuriteod, mille uurimisel võib sideandmeid küsida.”

Justiitsministeeriumi äsja valminud eelnõu järgi läheb sideandmete päringu lubade andmine prokuratuurilt kohtutele, kuid ei piirata kuritegude ringi, mil seda teha tohib, vahendab BNS.

Märtsi algul tegi Euroopa Kohus otsuse, et prokuratuur ei ole sideandmete jälituslubade andmiseks sõltumatu asutus. Praegu annab loa mobiiliandmete kasutamiseks prokuratuur, seadusemuudatuse jõustudes kohus. Sidefirmad peavad vastavaid andmeid hoidma ühe aasta.

“Eelnõu käsitlebki ainult seda, kes loa annab. See oleks lahendus, kui Eestis hakkaks sideandmete kasutamise lube andma kohus,” ütles justiitsminister Maris Lauri, kes oli häiritud, et eelnõu lekkis ajakirjandusse. “Kurb, et ajakirjanikele antakse asju, mis ei ole valmis,” märkis ta.

Kuritegude ringi ei piirata

Tähelepanuväärne on see, et justiitsministeeriumi eelnõu ei piira kuritegude ringi, mille uurimisel tohib mobiiliandmeid pärida. Seadusse lisandub vaid punkt, et edaspidi tuleb loa andmisel võtta arvesse ka kuriteo raskust ning päringuga kaasnevat isikuõiguste riivet.

Üldsõnaline punkt ei täpsusta aga kuritegude raskusastet ega seda, milline on lubamatu põhiõiguste riive. Praegu võib politsei mistahes kuriteo uurimisel küsida mobiilifirmadelt andmeid, kus ühe või teise inimese mobiiltelefon asus, kellele ja millal ta helistas, millises mahus ja paigas ta andmesidet kasutas. Selliseid andmeid võib küsida nii moosivargust kui ka ülirasket kuritegu uurides.

Õigupoolest sündis Euroopa Kohtu otsus sideandmete kasutamise seaduslikkuse asjas nii, et riigikohus küsis Euroopa Kohtult eelotsust ühes pisivarga süüasjas. Politsei oli kogunud süütõendid mobiiliandmete abil varga kohta, kes oli põhjustanud kahju umbes 4000 eurot.

Lauri ütles, et justiitsministeerium ootab ära riigikohtu otsuse pisivarga asjas. Otsus peaks tulema mais.

“Me ei saa teha nii, et ühed inimesed on terroristid, kelle sideandmeid kogume, ja teised ei ole terroristid, kelle sideandmeid ei kogu,” ütles Lauri. “Euroopa Kohtu otsused ei ole selged, vaid on vastuolulised, mistõttu ei ole eenõus määratud kuriteod, mille uurimisel võib sideandmeid küsida.”

Eeluurimiskohtunike koormus kahekordistuks

Advokatuuri esimees Jaanus Tehver ütles Postimehele, et Euroopa Kohtu otsusest tuleneb riigile kohustus määratleda seadusega sellised menetlused, mille puhul on sideandmetele juurdepääsu taotlemine õigustatud. “Seaduseelnõu sõnastus ei ole minu hinnangul isikute põhiõiguste kaitsmiseks piisav,” märkis Tehver.

Seaduseelnõu ütleb ka, et kõik praegu kehtiva seaduse alusel kogutud mobiilpositsioneerimise andmed on seaduslikud ja kasutatavad kohtuasjades süüdimõistmisel.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid märkis, et komisjon arutab seda teemat teisipäeval peaprokurör Andres Parmase, justiitsminister Maris Lauri ning advokaatidega.

“Prokuratuuri õigusi vähendatakse, kohtute roll kasvab, see suund on eelnõus õige,” märkis Karilaid. “Praegu pole keegi olukorraga rahul, kui, siis prokuratuur, kel on olnud liiga suured volitused. Nüüd otsime paremat võimude tasakaalu – seda eriti Euroopa Kohtu lahendi valguses.”

Praegu annab prokuratuur aastas ligi 3000 luba sideandmete päringuks. Eeluurimiskohtunikel on asju aastas umbes 4000. Seega nende töömaht peaaegu kahekordistub. Erandkorras võib andmete päringuloa anda ka edaspidi prokuratuur. Sellisel juhul peab kohus loa hiljem kinnitama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.