"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
RIKKALIK LEIUKOHT Pärnu maantee alune üllatas arheolooge (0)
04. mai 2021
Seni kõige haruldasem leid on keskaegne šifferlukk. Sellel on näha numbrid ja tähed, mida tuleb luku avamiseks keerata. Foto: Scanpix

“Alustasime arheoloogilist jälgimist ja selgus, et selle lammutatud hoone kohal on säilinud rikkalik kultuurikiht keskajast kuni varauusajani. Kõige hilisemad leiud on meil 17. sajandi algusest,” rääkis OÜ Arheox arheoloog Keiti Randoja.

Tallinnas Pärnu maanteel Tõnismäe ja Vabaduse väljaku vahelisel lõigul lammutatud maja alt tuli välja ridamisi huvitavaid arheoloogilisi leide, millest seni kõige haruldasem leid on keskaegne šifferlukk, kirjutab Postimees.

Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakonna arheoloog Ragnar Nurk ütles, et kõige üllatavam on see, et praeguse Pärnu maantee majaderea asemel oli kunagi ammustel aegadel paarikümne meetri laiune korralikult sillutatud maantee. Lisaks on arheoloogid saanud ka päris hea väiksemate leidude saagi. Kuna ehitusplats asub vanalinna muinsuskaitseala kaitsevööndis ja arheoloogiamälestise alal, tuleb enne ehitamise algust teha arheoloogilised kaevamised.

Majaderea asemel oli maantee

Kaevamistel leitud 16. sajandi lõpu või 17. sajandi alguse maantee oli tema sõnul üllatav seetõttu, et tee on olnud nii lai ja et see on nii hästi säilinud.

“Tee laius oli üle 20 meetri ja see on laotud paekivist, natuke tellisetükke on vahel. Seal on hästi näha ka vankriroopad. Tee on tulnud vanalinna poolt, ilmselt Karjaväravast ja suundunud Pärnu poole,” rääkis Randoja.

Võrreldes näiteks Roosikrantsi tänava kaevamistel välja tulnud teega, pole Pärnu maantee oma üldse konarlik, vaid küllaltki sile. Sillutis on arheoloogi sõnul kahel tasandil – uuem ja vanem kiht. “Dateering on 16. sajandi lõpp ja 17. sajandi algus ehk see tee oli suhteliselt lühikest aega kasutusel. Ja kui see kasutusest ära jäi, siis ilmselt jagati see ala kruntideks. See on eeslinn ja siin on olnud linnaelanike krundid. Siia toodi linnas tekkinud prügi, mis laotati laiali,” selgitas arheoloog.

Maa sees olev sõnnikune kiht on arheoloogidele justkui kullaauk. “Sõnnikukihis on puitu, nahka, tekstiili, see kõik on arheoloogile väga huvitav materjal. Kõige rohkem oleme leidnud savinõude kilde, keraamikat, enamik on välismaist päritolu,” ütles Randoja.

Luksuslik materjal eeslinnas

Muuhulgas on välja tulnud väga ilusad ahjukahli tükid – umbes 16. sajandi keskpaigast pärit polükroomsed, erinevate nägude kujutistega kahhelkivid, mida leitakse üsna harva. On ka kuldse maalinguga klaasnõude tükke, samuti maalinguga aknaklaasi tükke. Leitud on ka münte, vanim neist on hõbedast Riia killing aastast 1422. See tuli välja sillutise alt, kõige varasemast kihistusest. Veel on leitud ehete tükke ja muud peenemat kraami.

“Üsna luksuslik materjal, mida eeslinnast muidu ei ootaks. Enamik sellest ongi olnud prügi, mis oli sillutise peal sõnnikuses kihis. Prügikiht on siin laiali aetud, sellega pinnast tasandatud ja tõstetud,” rääkis Randoja.

Seni kõige haruldasem leid on keskaegne šifferlukk. Sellel on näha numbrid ja tähed, mida tuleb luku avamiseks keerata. Üks samalaadne lukk leiti mõne aasta eest Kalamajas Jahu tänavalt, kui uuriti sealset keskaegset prügimäge. Luku mehhanism tundub täiesti korras olevat.

Leitud on veel üks ese, mille täpne kasutusotstarve pole esialgu selge. Metallist ese võis kasutusel olla rõivastuse kinnitusena, aga võib-olla hoopis stiiluse ehk kirjutuspulgana, mida kasutati vahatahvlile kirjutamisel. “Ja päris looduslikust kihist, mis on sillutistest veel allpool, leidsime adra ja vankri jäljed. See tähendab, et siin on kunagi, kas 14.–15. sajandil või veel varem olnud põld. Me pole nendest adrajälgedest kahjuks ühtegi dateeritavat leidu saanud,” ütles Randoja.

Kõige alumises kihis on ka selgelt eristatavad väikesed kraavid. Nende puhul pole esialgu teada, kas nendega on tähistatud kinnistute piire või kaevati need liigniiskelt alalt vee eemale juhtimiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.