"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Vaimulik Kristjan Luhamets: kui abikaasad armastavad üksteist, tunnevad lapsed ennast turvaliselt (0)
04. mai 2021
Kristjan Luhamets Foto: Scanpix

“Rääkisin inimesega, kelle lapsepõlv möödus Siberis sõnnikust ehitatud onnis, ta kõneles sellest kui kõige ilusamast ajast, sest kõik mured olid isa ja ema kanda. Turvatunde andis see, kuidas isa ja ema hoolitsesid teineteste eest. Mehed, armastage oma naisi! Naised, armastage oma mehi! Kui abikaasad üksteist armastavad ja austavad, võivad lapsed tunda ennast turvaliselt,” rääkis Kristjan Luhamets.

Täna toimunud emadepäeva konverentsil “Ema, palun aita mind!” ütles vaimulik Kristjan Luhamets, et lastele annab turvatunde see, kui vanemad hoolitsevad üksteise eest.

“Üks mees, kes on pidanud ränki koormaid kandma, ütles mulle, et muremõtte eest pole kusagile minna, küll aga saab püssikuuli eest peitu minna,” lausus Luhamets.

“Muret ei saa olematuks mõelda, muret on võimalik ära anda, nii nagu teevad seda lapsed, kelle isa-ema armastavad üksteist. Hiiumaa muusikaõpetaja Timo Lige on öelnud, et inimesed lähevad jumala palge ette ja ütlevad, et mul on suur mure. Aga võiks ju olla vastu pidi: mure, mul on suur jumal,” lisas vaimulik.

“Kõik ajad on kellelegi rasked – kuidas aga püsida vaimselt ergas? Erksus või ergas olemine on läänemeresoome tüvega sõna, oleme ergas olemisest kõnelenud tuhandeid aastaid, meil on olnud ärksamaid aegu ehk ärkamisaegu. Need pole sündinud siis, kui murekoorem on olnud väiksem, vaid vastupidi,” nentis Luhamets.

“Ka palvetada tuleb õigel ajal. Mitte siis, kui oleme Peipsi peal ja jää laguneb. Mõtle oma loojale nooruspäevil. Pühakiri on suur ennetustöö, et valmis olla terveks igavikuks. Tuleb õppida, kuidas teha plaani terveks eluks. Noori ma manitsen, et tuleb valmis olla surmaks, vanu manitsen, et tuleb valmis olla eluks. Kõige olulisem on aga valmis olla igaveseks eluks.”

Luhamets kinnitab, et meie maailm muutub avaraks nii pea, kui täname loodu asemel loojat, täname andide asemel andjat.”Kui ma avan silmad, on minu maailm, millega ma reaalselt arvestan, palju suurem. Kui ma seisan sõidutee ääres, ma ei pea autot enne katsuma, et lasta tal mööda sõita. Kui on aegu, kui pilved varjavad päikese, siis ei olegi muud kui usk. Sellest usust kantuna võimegi olla hingeliselt ja vaimselt erksad.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.