"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
VIDEO JA FOTOD! Poolamäel algavad arheoloogilised uuringud (0)
04. mai 2021
Vaata videot

“Poolamäe pargiga seoses on suured plaanid,” selgitas kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Spordihall saab tervikuna renoveeritud ning selle käigus on plaanis ka Poolamäe ja Tiigiveski pargi ühendamine, jälgitakse kust on jooksnud Härjapea jõgi ja lõpuks saab korda ka Poolamäelt Herne tänavale minev trepp, mida on kaua oodatud.”

Vaata galeriid (20)

Tallinna linnal on plaanis rekonstrueerida Poolamäe park. Kuna park asub endise kalmistu aladel, tuleb korrastamise eel viia läbi arheoloogilised uuringud. Kuni mai keskpaigani kestvate eeluuringute ajal soovitakse saada vastuseid mitmetele arheoloogilistele küsimustele.

Poolamäe pargil on aga värvikas ajalugu, mistõttu peab enne töödega alustamist tegema põhjalikud arheoloogilised uuringud. Alles nende põhjal saab pakkuda sinna sobivaid, ja väärikaid maastikuarhitektuurseid lahendusi, mis rõhutaksid pargis ajaloolisi elemente.

“Poolamäe Park on endine Rooma katoliku kalmistu, mis rajati 19.sajandil,” rääkis linnaplaneerimise ameti arheoloog Ragnar Nurk. “Selle kalmistu keskel asus uhke matusekabel.  See oli ühe silmapaistva Poola perekonna Bahrynowskyte kabel, mis lammutati Nõukogude võimu ajal 1950.aastatel, seda uurime ka hetkel.”

Uuringute käigus soovitakse selgitada Härjapea kaldal paiknenud võimaliku muinasasustuse olemasolu, täpsustada haudade sügavust ning selgitada, kas kalmistul on säilinud ehitiste jäänuseid.

“Puhastame välja omaaegse värava, mis on Kalevi staadioni poolses otsas,” ütles Arheoloogiakeskus MTÜ arheoloog Gurly Vedru. “Natuke puhastame piirde müüri, mis on väravaga liitunud, sellega saame teada, kui hästi müürid pinnases säilinud on. Lisaks puhastame ühe koha Härjapea jõe kaldast ja vaatame kuidas seal pinnase kihid lasuvad ja kas sealt saab mingit infot varasema koha kasutuse kohta.”

Loodetavasti on suve alguseks eeluuringud tehtud ja saab selgemaks ka see milline park tulevikus välja nägema hakkab.


Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.