"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
HUNDIPASS VAKTSIINIST KEELDUJATELE Raul Adlas: kiirabis on vaktsineeritud 92 protsenti töötajatest (0)
06. mai 2021
Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas Foto Albert Truuväärt

„Meil on immuniseeritud 92% töötajatest,“ ütles Tallinna Kiirabi juht  Raul Adlas, kelle sõnul tuleb vajadus epideemia ajal töötajad vaktsineerida kiirabi töö eripärast.

“Meie töötame sündmuskohal, kus erinevalt haiglast ei ole nakkuse levikut vältivaid tingimusi,“ sõnas ta. „Kiirabitöötaja kaitsevarustus ei pruugi nendes tingimustes olla piisav, et vältida nakkuse levikut kiirabitöötaja kaudu patsiendile või temaga koos olevatele teistele inimestele.”

Patsient ei saa endale kiirabi valida

Adlase sõnul on kiirabi patsient sageli väga raskes seisundis, kus lisanduv nakkus võib olla ohuks tema elule. „Lisaks kõigele, ei saa patsient endale valida kiirabi, nagu ta saaks valida arsti või raviasutust,” sõnas ta.

Kolmapäeval kirjutas Eesti Päevaleht, et Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas edastas kiirabiõele ja brigaadijuhile Joona Sõsale hoiatuse: 17. maiks peab ta esitama personaliosakonnale vaktsiinipassi, vastasel juhul öeldakse leping üles. Sama kehtib ka teiste vaktsineerimata töötajate puhul.

Perearst Karmen Joller reageeris Tallinna Kiirabi otsusele hoida tööl vaid vaktsineeritud töötajaid oma Facebooki seinal ning nimetas seda eeskujuks kõikidele tervishoiuasutustele.

Meedikutele peaks vaktsineerimine olema kui kätepesu

““Esmalt ära kahjusta” on arstiteaduse üks olulisemaid printsiipe,“ lausus ta. „Kõige olulisem on tagada inimese ohutus olukorras, kus ta niigi hapras seisus olles meedikute abi vajab. Inimese kaitseks tuleb rakendada kõiki abinõusid: vaktsineerida, kanda isikukaitsevahendeid, steriliseerida, desinfitseerida jne.”

Jolleri sõnul on jube mõelda, et me paneme luumurruga jäseme kipsi või anname soovitusi nohu raviks, aga patsient lahkub arsti juurest hoopis eluohtliku ja ettearvamatu haigusega.

Vaktsineerimine on Jolleri hinnangul meedikutele sama elementaarne kaitsevahend nagu mask, kindad või lihtne kätepesu. „Kui ei taha vaktsineerida, siis palun hoia patsientidest eemale,” lisas ta.

Adlase sõnul lahendab iga raviasutus selle küsimuse oma spetsiifikast lähtuvalt. Samas on aga loomulik, et tervishoiutöötajatelt eeldatakse vaktsineerimist, olukorras, kus vaktsineerimine on teaduslikult põhjendatud meetod viiruse leviku takistamiseks.

“Tervishoiutöötajana pean mina küll loomulikuks, et epideemia olukorras vaktsineerivad selle nakkuse vastu ennast kõik tervishoiutöötajad, kes tervishoiuteenust patsiendile osutavad,” lisas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.