"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Karjakülas nakatus koroonaga 22 topeltvaktsineeritut (0)
07. mai 2021
Karjakülas vaktsineerimise järel taas viirusesse nakatunud inimestel kasutati Pfizeri vaktsiini Foto: Ilja Matusihis

“Mõnel inimesel on esinenud kerget palavikku,” märkis keskuse juhataja Tiiu Nettan. “Haiglaravi ei ole vajanud keegi.”

Keila lähistel paiknevas Karjaküla sotsiaalkeskuses nakatusid koroonaviirusega 22 inimest, kes olid juba saanud kaks vaktsiinisüsti, samas haigus neile vaegusi pole kaasa toonud.

Karjakülas alustati vaktsineerimisega 15. jaanuaril. Sotsiaalmeediasse postitati foto, millel keskuse juhataja Tiiu Nettan saab esimesena süsti, seejärel lasi end riburadamisi kaitsepookida enamik keskuse elanikke ja töötajad. Teine doos vaktsiini manustati 5. veebruaril, vahendab BNS.

Paraku ei kaitsnud see keskust ligi kolm kuud hiljem koroonakoldeks muutumise eest. Esimese nakatunu sümptomiks oli palavikutõus ning 27. aprillil tehtud test koroonaviiruse ka tuvastas. Kuid alles laustestimine 30. aprillil andis märku viiruse leviku ulatusest. Nakatunutest oli tervelt 22 sotsiaalkeskuse elanikku juba ammu saanud kätte vaktsiini mõlemad doosid. Kolm klienti on vaktsineeritud üks kord ja veel kolm on keskuse juhataja sõnul jäänud vaktsineerimata. Kokku osutus positiivseks 28 klienti ja neli töötajat.

Ka nakatunud personalist oli Postimehe andmetel kolm vaktsineeritud ja sealjuures nõuetekohaselt kaks korda. Kasutati Pfizeri vaktsiini. Õnneks paistab õige olevat fraas «osutusid positiivseks». Sest haigestunud pole sugugi mitte kõik need, kellel test viitab viirusele organismis. Valdavalt on kliendid olnud sümptomiteta, vaid mõnel on kerge palavik.

Koroonaviirus ei saanud kätte sugugi mitte kõiki hoolealuseid. 6. mai seisuga oli negatiivse testi andnud 25 keskuse hoolealust. “Neist 20 on kaks korda vaktsineeritud, neli on haiguse läbi põdenud ja üks klient, kes keeldus vaktsiinist, on terve,” ütles Tiiu Nettan.

Äsja viidi keskuses läbi uus testimine ning terviseamet soovib testitulemusi nüüd ka sekveneerida ehk järjestusanalüüsida, et kontrollida võimalust, et Karjaküla haiguspuhangu põhjustas mõni uus tüvi. Keskusele on abi pakkunud terviseamet, Lääne-Harju vallavalitsus ja Kaitseliidu naiskodukaitsjad ning Nettani sõnul saabus 6. mail keskusse terviseametilt ka täiendav saadetis isikukaitsevahendeid.

“Tundub, et vaktsineerimine aitab haiguse läbi põdeda kergelt või päris ilma sümptomiteta, aga see jäägu teadlastele uurida,” lausus Nettan.

Kevadel, viiruse leviku kõrgperioodil oli hooldekodu kuu aega külastajatele suletud, uksed avati 20. aprillil ehk nädal enne esimese inimese haigestumist.

Terviseameti pressiesindaja Imre Kaas ütleb, et terviseamet on alati rõhutanud, et vaktsiin ei päästa nakatumisest. Samas viitab ta sellele, kui palju kergem on Karjakülas olnud tõve kulg võrreldes sellega, kuidas surid hooldekodude kliendid laine algul.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.