"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
VAIKUS VALIMISTE EEL Koroonaviirus lükkab erakondade kampaaniad sügisesse (0)
08. mai 2021
Politoloog Oudekki Loone sõnul käituvad poliitikud praegu täpselt nii, nagu kõigil meil soovitatud on. Foto: Scanpix

“Praegust vaikust mõjutab koroonaviirusega seonduv, mis vähendab otsearutelude ja kampaaniaürituste võimalusi,” tõdes Tallinna Ülikooli riigiteooria professor Leif Kalev. Politoloogid on üksmeelsed selles, et sellist valimiskampaaniat nagu me harjunud oleme, on oodata alles sügisel. 

17.oktoobril on Eestis kohaliku omavalitsuse volikogude valimised. Eelmiste valimistega võrreldes tundub aga valitsevat maal suur vaikus. Kolm politoloogi avaldasid oma arvamust sellest, mis nende meelest on põhjustanud „vaikse hooaja“. 

Politoloog Alar Kilp Johan Skytte poliitikauuringute instituudist võrdleb seda nõukogudeaegse sõjaväeeluga – mitte ette mõelda. “Ja üheks põhjuseks on kindlasti koroonaväsimus,” lisas ta. 

Kilp meenutas, et valimistest on siiski juttu olnud. “Vabariigi aastapäevakõnes ja Riigikogu avaistungil puudutas seda president Kersti Kaljulaid,” lausus ta. Peaminister Kaja Kallas kutsus üles koroonareegleid järgima: “Peame kõik loodetust  kauem pingutama pandeemiaaja reeglite täitmisega, et – kui nii võib öelda – mitte langeda sõja viimasel päeval.”

Rohkem esile tõusevad keskkonna, noorte ja innovatsiooni teemad

Teemad, millele keskendutakse nendel valimistel on Alar Kilpi sõnul eelkõige tavapärased – kohalik elu, haridus, sotsiaalvaldkond, teenused, infrastruktuur, kohaliku omavalitsuse ressursibaas. Selle kõrval peaks varasemate valimistega võrreldes rohkem kandepinda saama kolm teemat – keskkond, noored ja (tehnoloogiline) innovatsioon.  

“Noorte teema mitte ainult sellepärast, et nad on valimisõiguslikud, vaid ka sellepärast, et noored on täna rohkem mobiliseeritud poliitilistesse vaidlusküsimustesse ka siis, kui otsest seost erakonnapoliitikaga on neist vähestel,” selgitas ta.

Kilp ütles, et tehnoloogiline innovatsioon on saanud hoo sisse koroonaviiruse ajal.
“Mistõttu on oodatav, et probleemidele otsitakse nüüd varasemast rohkem nutikaid lahendusi ning seda stiilis „kuidas vähemate vahenditega saada rohkem/paremini tehtud.”

Kilp lausus, et keskkonna teema oli 2019 Riigikogu valimiste kampaania ajal pea olematu kajastusega. “Osalt ka sellepärast on oodatav, et nüüd võetakse teemat tõsisemalt.” Valimiskampaaniat on Alar Kilpi sõnul oodata alles suve lõpul või sügisel. 

Veebikoosolek ei asenda näost näkku suhtlemist

Politoloog Oudekki Loone sõnul käituvad poliitikud praegu täpselt nii, nagu kõigil meil soovitatud on.

“Hoiduge rahvakogunemistest, püüdke teha kaugtööd ja eelistage eraldatust,” lausus ta.“Aga kohalike omavalitsuste valimise eel tahaksid valijad just kandidaati lähedalt näha ja siis tema käitumise järgi oma otsus langetada. Tähtis on inimestega suhtlemine, aga veebi koosolek pole see – otsesuhtlust on vaja.”  

Oudekki Loone juhtis tähelepanu ka sellele, et enne kohaliku omavalitsuse valimisi on presidendivalimised. “Ka sel teemal pole eriti aktiivselt sõna võetud. Need valimised on riigile väga tähtsad,” lausus ta. 

Loone arvates poliitikud pelgavad seda, et vahetult eelnevad presidendivalimised „kustutavad tähelepanu“. Seega on tõenäoliselt kohalike omavalitsuste valimiskampaania algamas septembris.  

Tsiteerides aga Edgar Savisaart: “Ma pole ta oma pika poliitikukarjääri jooksul nii vaikset aega enne valimisi veel näinud. Kõik toimub telgi taga või ei toimu üldse. Seda on raske isegi hinnata.”  

Tallinna Ülikooli riigiteooria professor Leif Kalev tõdes, et praegust vaikust mõjutab koroonaviirusega seonduv, mis vähendab otsearutelude ja kampaaniaürituste võimalusi.

“Samuti tähendas hiljutine valitsuse vahetus jõujoonte olulist muutumist ja erakondadel on vaja kaaluda, mis võtmes sõnumite ning kampaaniaga valimistele tulla,” lausus ta. “Oma mõju on lähenevatel presidendivalimistel ja teistel poliitikasündmustel. Vaatamata sellele, et suuri avalikke kampaaniaid veel pole, on mitmetes omavalitsusüksustes siiski märke, et valimised on tulemas.”

Kalev ütles, et kohalikud valimised tähendavad paljusid väikseid valimisi, mistõttu ei kujune üleriigiliste valimistega võrreldavat ühte põhiteemat.

“Kampaaniale võivad eriti suuremates linnades taustavarjundit anda valitsusliidu sisedünaamika, EKRE võime sõnastada põhivastandusi ning igihaljad liberalismi-konservatismi ja turukesksuse-rahvusriikluse pinged,” lausus ta. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.