"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
VIDEO! EUROVISION 2021 Uku Suviste: võlun Euroopat oma silmadega (0)
08. mai 2021
Uku Suviste.

“Ma arvan, et minu silmad,” vastas peatselt Eurovisioonile sõitev Uku Suviste saates “Siin Tallinn” küsimusele, millega ta Euroopa publikut võlub. “Tegelikult on iga loo puhul  erinev, mis kõnetama hakkab. Kui keegi seda teaks, siis teeks ju loo, mis on ühes asjas kõige parem. Aga meelde peaks jääma emotsioon, mida laval edasi anda.“

30 sekundit on see aeg, mis kulub inimesele otsustamiseks praegusel voogedastusajastul, kas hakkan seda kuulama või mitte ja selle järel hakkab laululooja saama mingit raha, näiteks Spotifylt. Kas “The lucky one”, mis Eurovsioonile läheb, suudab 30 sekundiga inimesed ära võluda?

Tõepoolest, 30 sekundit on paar aastat tagasi kehtestatud stiriimingu kohtade reegel, et sellest ajast hakkab tiksuma raha kirjutajatele ja kindlasti on see mõjutanud väga palju laulukirjutamisi. Ei ole mõtet aega raisata pikkadele introdele, kohe tuleb asuda asja kallale, et vähendada põhjust, miks inimene võiks panna järgmise loo. Üks reegel, mida “The lucky one”  kohe antud juhul järgib on see, et tal praktiliselt intro puudub ehk siis on üks väike tagurpidi klaverinoot. Pigem eurovisiooni puhul on teatud asjad, mis on veel omakorda teistmoodi. Meil on kolme minuti piir, mis traditsioonilisi loo struktuurimudeleid niikuinii lõhub ühel või teisel määral. Aga asutakse asja kallale küll kohe

Praegu räägitakse palju, et refrään on üldse ära kadumas, et see muusika kirjutamine, mis hakkas 60ndatel aastatel ja sai standardiks on nüüd kadumas. Kuulake praeguseid popstaare, kes hakkavad kohe peale, refrääni ei olegi, kordavad mingit fraasi, vaja on inimese tähelepanu kogu aeg hoida. 

Vastab tõele. Ja väga suure muutuse on kindlasti teinud nüüd juba viimane kümnend ja eriti selle lõpu osa poole, mida väga palju on ilmselt mõjutanud just striimingud ja sotsiaalmeedia.

Kas sina kui laulja mõtled sellele kirjutades, et reeglid on muutunud ja on natuke teine maastik, mida pead heliga kujundama?

Tahes tahtmata kui kirjutad poplugu, siis on teatud osa, kus sa alguses istud maha ja tahad teatud mahlad jooksma saada ja ideed välja saada. Peale seda hakkad mõtlema, kuidas on mõttekam mingeid osasid jaotada ja kuidas seda oleks parem hiljem turundada.

Oluline on ju see ka, et mingi osa peab ju inimesele laulust meelde jääma, et ta hakkaks seda oma peas kordama ja tahaks veel kuulata.

Kui ütlesid algul, et refrääni kui sellist pole, siis ka refrään mingi loo mõistes, mis oli 70ndatel muutus väga palju, mis oli 80ndatel või 90ndatel kuni hakkasid tekkima juurde dropid. Eriti praeguseks meil võib olla nii refrään kui drop.

Mis on drop?

Drop on see osa loost, kus tavaliselt pingsat meloodiat ei pea otseselt olema ja laulmist refrääni mõistes ei pea olema. See on see osa, mis annab selle sama emotsiooni, mille kunagi andis refrään. Selles mõttes ei ole emotsioon või see eesmärk, miks seda tehakse muutunud. Võib-olla ainult see, kuidas me neid asju nimetame ja teeme.

Huvitav on ikka kuulda kui tehniliseks see on muutunud, et tuleb ikkagi mõelda struktuur läbi, et ei ole nii, et haaran kitarri ja hakkan laulma ja siis tuleb see geniaalne laul, mida kõik laulavad kaasa.

Aga samas võib olla, sest muusika on niivõrd killustunud viimasel ajal, aga lihtsus on popmuusikas olnud alati üks võtmesõna ja see on üks väärtus, milleks ta jääb alati, sest selle eesmärk on võimalikult kiiresti inimesele meelde jääda, teda puudutada ja talle meeldida. Ei ole see, et popmuusika äkki hakkab liikuma sinna valdkonda nagu džäss või klassikaline muusika, kus sa pead panema pingsalt tähelepanu, et seda nautida.

Kuulasin täna sinu eurovisiooni laulu ja mõtlesin, kuhu žanrisse ta paneksin. Ei ole selline tavaline eurovisiooni lõbus laul, pigem ameerikalik ballaad.

Jah, läheb sinna ballaadi žanrisse küll, kuigi seal on elemente ilmselt väga mitmeid koos. Mina ei olnud selle loo produtsent ehk kes sellise kõlavaliku teeb, aga seal on kindlasti väga palju soundi osast 80ndate vaibi toodud. Teisalt minu arvates see meloodia osa võib-olla ei ole tüüpiline 80ndate lugu. Väga mitu asja kokku. 

Mis peab selle loo puhul Euroopat kõnetama või võluma?

Ma arvan, et minu silmad. Seda ütles mulle minu lavamanager. Tegelikult on iga loo puhul  erinev, mis on see, mis kõnetama hakkab. Kui keegi seda teaks, siis teeks ju loo, mis on ühes asjas kõige parem. Aga meelde peaks jääma emotsioon, mida laval edasi anda.

Ja see emotsioon on?

Seal võib palju olla. Mõne jaoks suurt viha, nostalgiat, suurt armastust.

Kui palju sul on laval võimalik improviseerida ja kui palju on valmis tehtud, et sekundi pealt tead kuhu vaadata?

Kuna seda lugu on juba ju enam-vähem taolistes tingimustes esitatud Eesti Laulul, mõningaid kordi on vahepeal proove tehtud, saab esitada seal proovides, siis teatud sellised võtmekohad, mis on tähtsad ja mis on paika pandud ja mida ei saa muuta on juba niivõrd sees, et kui ühel hetkel sinna lavale minna selles hetkes kui esitama peab, siis arvan, et ainuke mõte, mis võiks olla valjem peas on see, et ma olen nüüd vaba ja kõik muu peab toimuma iseenesest.

Kahe nädala pärast, 20.mail laulad seda laulu Rotterdamis. Palju edu! Kõige õigem on mitte vaadata kihlveokontoreid ja ennustusi ja tee lihtsalt oma asi ära. Ausus võidab.

Ei võib panuseid teha küll, sest kui minu loo puhul läheb õnneks, siis on vähemalt tulusus suur.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.