"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Hävitatud roomakatoliku kalmistu ala tehakse korda (0)
10. mai 2021
Poolamäe pargi väljakaevamised. Foto: Mats Õun

“Me tahame hävitatud kalmistute alad korda teha. Magasini tänava ääres olnud juudi kalmistu ala korrastamise projekt on tellitud ja asi peaks sügiseks valmis saama. Poolamäe roomakatoliku kalmistu ala kohta oli tehtud mingi eskiis, mis ei arvestanud absoluutselt seda, et seal oli vanasti kalmistu,” ütles linna muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Dubovik.

Tallinna Kalevi keskstaadioni, tenniseväljakute ja kergejõustikuhalli vahelisel künkal olev endise roomakatoliku kalmistu ala tehakse lõpuks korda, kirjutab Postimees.

Nõukogude võim hävitas kolm eriilmelist kalmistut

Vanasti lahutas Siselinna kalmistut ja roomakatoliku kalmistut Härjapea jõgi, mille kunagises sängis on praegu tenniseväljakud. Nõukogude võim hävitas üksteise järel selles piirkonnas asunud juudi, moslemi ja roomakatoliku kalmistud.

Hävitatud kalmistute seas oli ka moslemite kalmistu. Praegu on kavas Poolamäe pargi rekonstrueerimine.

“Kuna Poolamäe park on endise kalmistu ala, siis tuleb projekti koostamiseks hankida täpsemaid arheoloogilisi andmeid. Alles nende põhjal saab pakkuda alale sobivaid, piisavalt väärikaid maastikuarhitektuurseid lahendusi, mis markeeriksid pargis ajaloolisi elemente,” ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Ajaloolase Carl-Dag Lige sõnul alustati roomakatoliku kalmistule matmist 1803. aastal. “Peeter-Pauli kiriku meetrikas on kirjas, et 1803. aasta 25. augustil maeti siia kalmistule esimesena viieaastane tüdruk Marianna. Nii et 1803. aastat võime lugeda selle kalmistu asutamisaastaks,” lausus Lige.

Hävitatud kalmistu silmapaistvaim ehitis oli 1950. aastatel hävitatud poola aadlike matusekabel. Kabelisse olid maetud Vene tsaari õukonnanõunik Josef Bahrynowsky ja tema abikaasa Antonina. Lige sõnul valmis kabel 1853. aastal ning õnnistati sisse 1854. Säilinud vanadelt fotodelt on näha, et kabeliseinal olid ka abielupaari portreed.

Poolamäel puhkab üle 500 lahkunu

Teadaolevalt maeti 2,69 hektari suurusele kalmistule kokku 569 inimest. 1955. aastal otsustati VSÜ Kalevi tenniseväljakute rajamise eel kalmistu likvideerida ja Bahrynowskyte matusekabel lammutada. Ajaloolase Oliver Orro sõnul oli tolle projekti seletuskirjas öeldud, et kabelit ei lammutata, vaid see «kohandatakse ümber parki teenindavaks hooneks». Miks kabel hiljem hävitati, on ebaselge. Igatahes oli mingi osa kabelist säilinud veel tükk aega hiljem.

Poolamäe kaevamisi läbi viinud arheoloog Gurly Vedrule ütles üks mööduja, et kabeli vundament oli osaliselt säilinud veel 1970. aastate lõpul ja see hävitati enne Moskva olümpiamänge. Vedru sõnul oli vundament üsna maapinna lähedal säilinud. Samuti tuli kaevamisel välja maaalusesse krüpti viinud trepp. «Me teadsime, et siin peab olema kaks matust, aga me ei teadnud, kus need krüptid on, sest ühtegi mõõdistusjoonist meil sellest ei ole,» ütles Vedru.

Kadunukestest polnud maa all siiski vähimatki jälge. Kogu kabeli maa-alune osa oli täidetud nõukogudeaegse prahi ja ümbritsevalt kalmistult sinna lükatud pinnasega.

Kui kõik müüriosad on üles mõõdistatud, siis aetakse varemed jälle kinni ning järgmisel kuul toimub Duboviku juhtimisel suur koosolek, kus otsustatakse, kuidas pargi ajalugu nähtavaks tehakse. Tõenäoliselt paigaldatakse infotahvlid nii kabeli juurde kui ka kalmistu kunagise värava kohale. Tolle aja kohta väga uhke kalmistuvärav asus Poolamäe Kalevi staadioni poolses otsas. Väravat ega kalmistumüüri taastama ei hakata, nende asukoht lihtsalt markeeritakse kuidagi.

Orro sõnul on plaanis rajada ka veel üks ligipääs Poolamäele Siselinna kalmistult. Sellega olevat nõus ka kalmistu praegune juht. Praegu on Siselinna kalmistu Poolamäe-poolses nurgas inimeste kokku tassitud prügi ja see nurk vajab nagunii korrastamist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.