"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Kas noored pered ohverdatakse kinnisvaraturu altarile? (0)
10. mai 2021
Esimeses kvartalis mõjutas eluaseme hinnaindeksit tavapäraselt enim Tallinna korterite hinnatõus. Foto: Albert Truuväärt

Rahandusministeeriumis kavandatud seadusmuudatuste järgi peaks alates järgmise aasta algusest lõpetatama eluasemelaenu intresside maksusoodustus. See kehtestati 1996. a soodustamaks eluasemelaenude võtmist. Põhjenduseks tuuakse, et laenuintressid on niikuinii väga madalad ehk alla kolme protsendi. 1997. a olid need 12-13%.

Aastate jooksul on maksusoodustust oluliselt piiratud: aastast 2017 saab eluasemelaenu intresse maha arvata vaid 300 euro ulatuses aastas. Maksimaalne soodustuse summa on 60 eurot aastas. Kuigi mõju võibki olla pere rahakotile marginaalne, ootaks siiski, mida noortele peredele kodu toetamist soodustavat asemele pakutakse.

Eesti Pank näeb küll eluasemeturu ülekuumenemise ohtu ja pakub välja riigi toetuste kitsendamist. Aga esiteks ei kinnita tehingute statistika mingit kuumenemist ja teiseks jääb väheks juba praegusest KredExi toetusvõimalusest. Kui KredExi toel tuleb noorel perel omafinantseeringuna tasuda soetatava eluaseme hinnast 10%, siis viie aasta jooksul on vaja koguda iga kuu 130-200 eurot. Paljud eksperdid nimetavad aga hinnabuumi kinnisvaraturul vaid manipulatsiooniks, mille taga uusarendajate turundus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.