"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
PILDID JA VIDEO! Iru Hooldekodu õendusabi üksuse hoone sai nurgakivi (0)
11. mai 2021
Albert Truuväärt

“See maja on linna poolt väga ilusaks kingituseks meie hooldekodu 95. juubeliks, mis saabub järgmisel aastal,” märkis Iru hooldekodu direktor Jaanika Luus.

Vaata galeriid (50)

Täna asetasid Tallinna abilinnapead Eha Võrk ja Betina Beškina ning Iru Hooldekodu direktor Jaanika Luus nurgakivi Iru Hooldekodu õendusabi üksuse hoonele (Hooldekodu tee 2).

Jaanika Luusi sõnul hakatakse uues korpuses pakkuma täisealistele tallinlastele kõrgetasemelist integreeritud sotsiaal- ja tervishoiuteenust suure ja väga suure hooldusvajaduse korral.

“Korpuse rajamisel on olnud suureks abiks ka linna haiglate ülemõdede valdkondlikud teadmised ja professionaalsus. Loodav elukeskkond ja abitehnoloogiad moodustavad elanikke toetava terviku, mille abil personal saab keskenduda väga raske sihtrühma igakülgsele hooldusele. Õendusabiteenusele ja hospiitsile lisaks avatakse osakond ka mõõduka ja raske dementsusega iseseisvalt liikuvatele klientidele,” märkis Luus.

Me kõik jääme vanaks

“Ütleb ju ka laulusõna, et me kõik jääme vanaks. Keegi meist ei tea, millal meil on vaja teiste abi. Selle hoone nimel on teinud tööd väga paljud inimesed ja tahaks tänada neid kõiki eesotsas Merike Martinsoniga, kes selle maja valmimise eest juba kümme aastat tagasi võitlema asus. Loodame, et kõik saab valmis õigeks ajaks ja ehitajad peavad olema valmis selleks, et me hoiame neil pidevalt pilku peal,” ütles abilinnapea Eha Võrk.

Abilinnapea märkis, et Iru Hooldekodu on aastate jooksul pidevalt laiendatud ning eri aegadel rajatud majaosad on ühendatud ühtseks kompleksiks.

“Hooldekodu majad on tänapäevaselt renoveeritud ning seal võimaldatakse teenust ligikaudu 300 inimesele. Kuid Eesti ja ka Tallinna elanikkond vananeb üha ning nõudlus õendusabi teenuse järele aina kasvab ja sellega koos ka vajadus hooldekodu laiendamiseks,” rääkis Võrk. “Iseseisva statsionaarse õendusabi üksusega lisandub hooldekodule 95 voodikohta, mis on arvestatav lisa abivajajate teenindamiseks.

“Tallinna linn panustab koduteenuste arendamisse, et tagada abivajajatele võimalus elada oma kodus nii kaua, kui see on võimalik. Kui toimetulekut muul moel enam tagada ei saa, siis saab ja tulebki väärikat vananemist toetada kvaliteetse keskkonnaga hooldekodus. Iru hooldekodu pakub ööpäevaringselt üldhooldus- ja õendusteenust ning esmast meditsiiniabi,” ütles abilinnapea Betina Beškina.

“Hooldekodu uue õendusabi üksuse rajamisega saab Iru juurde väga vajalikke voodikohti kvaliteetse teenuse osutamiseks ning paranevad ka personali töötingimused.”

Kodu väärikaks elusügiseks

“Kui selle hoone peale mõelda, siis see on kindlasti üks oluline etapp inimese elus. Meie kõigi elus  saabub aeg, kus me jääme vanaks ja meie elu on jõudmas lõppfaasi. See hoone annab selles olukorras inimesele võimaluse see viimane eluetapp võimalikult väärikalt mööda saata,” tõdes Tallinna Linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna juhataja Oliver Eglit. 

Hoonesse on projekteeritud neli osakonda kokku 100 voodikohaga, sh õendusabi osakond, hospiitsosakond ning kaks osakonda dementsetele patsientidele. Õendusabi üksuse hoone ehitatakse kahe maapealse korrusega ja see ühendatakse olemasoleva ehitisega.

“Tänapäeval räägitakse, et Tallinn ja Lasnamäe lõppevad Iruga. Aga ajalooliselt võiks ju väita, et Tallinn hoopis algab Iruga. On väga tore, et ka see piirkond areneb ja peamiselt tänu sellistele tublidele ja tugevatele naistele, kelle kõrval saame meie, mehed, ennast alati turvaliselt ja kindlalt tunda,” kiitis Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet.

Svet lisas nurgakivi ajakapslisse omalt poolt ka ühe tarvitamata kaitsemaski.

“Viiruse esimesel aastal ei oleks keegi julgenud nii haruldast ja väärtuslikku asja lihtsalt ära anda, aga viiruse teise laine ajal oleme me juba lahkemad ja jätame ka tulevastele põlvedele märgi sellest, et meil oli isikukaitsevahenditega kõik korras,” muigas Svet.

Iru Hooldekodu õendusabi üksuse hoone  ehituse maksumus on 7,7 miljonit eurot ja ehitatava hoone netopind on pisut üle 4000 ruutmeetri, uue maja avamine leiab plaanide kohaselt aset täpselt aasta pärast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.