"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Ööpäevaga tuli juurde 359 koroonapositiivset ja suri kaks nakatunut (0)
11. mai 2021
24. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 141 inimest. Kokku on haiglas 169 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Foto: Scanpix

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 5379 koroonaviiruse testi, neist esmaseid positiivseid teste oli 359 ehk 6,7% testide koguarvust. Ööpäeva jooksul manustati 4323 vaktsiinidoosi, vaktsineerimisi on tehtud kokku 375 561 inimesele, vaktsineerimiskuur on lõpetatud 161 771 inimesel. Üle 70-aastaste hõlmatus vähemalt ühe vaktsiinidoosiga on 63%. 70+ vanusegruppi on üle 60% vaktsineeritud kõikides maakondades, välja arvatud Ida-Virumaal.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 138 inimesel. 107 uutest Harjumaa haigusjuhtudest on Tallinnas.

Ida-Virumaale lisandus 74, Tartumaale 39, Pärnumaale 31, Valga- ja Viljandimaale 14 uut nakkusjuhtu. Lääne-Virumaale lisandus 8, Põlvamaale 6, Jõgeva-, Rapla- ja Võrumaale 5, Läänemaale 4 ja Järvamaale 1 uut positiivset testitulemust. Hiiu- ja Saaremaale uusi nakkusjuhte ei lisandunud. 15 positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 346,2 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 7,6%.

Ööpäeva jooksul avati haiglates uusi COVID-19 haigusjuhtumeid kokku 22, haiglaravi vajab 272 patsienti

11. mai hommikuse seisuga viibib haiglas 272 COVID-19 patsienti, nendest intensiivravi vajab 41 patsienti, kellest omakorda juhitaval hingamisel on 29 inimest.

Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati haiglates kokku 22. Koju saadeti 24 inimest, 12 inimest viidi üle mitte-COVID-19 osakonda.

Haiglaravi on kokku vajanud 7% haigete üldarvust. Haiglaravil olevate patsientide keskmine vanus on 67 aastat, kõikidest haiglaravi vajavatest patsientidest on üle 60-aastased 196 inimest (72%).

Ööpäeva jooksul suri kaks koroonaviirusega nakatunud inimest: 88-aastane naine ja 91-aastane naine. Kokku on Eestis surnud 1206 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 7375 COVID-19 haigusjuhtumit 7102 inimesega.

11. mai seisuga on tervenenud 116 648 inimest. Neist 76 343 inimese (65,4%) haigusjuhtum on lõpetatud, 40 405 inimese (34,6%) puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud enam kui 1 337 225 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 125 696. Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Eestis on COVID-19 vastu vaktsineerimisi tehtud 375 561 inimesele, vaktsineerimiskuur on lõpetatud 161 771 inimesel


Tänahommikuse seisuga on vaktsineerimisi tehtud kokku 375 561 inimesele, kellest 213 790 on pooleli oleva vaktsineerimisega, 161 771 inimese vaktsineerimiskuur on lõpetatud. Ööpäeva jooksul manustati 4323 doosi, kokku on manustatud 536 873 vaktsiinidoosi.

Kõik 50-aastased või veel sel aastal 50-aastaseks saavad inimesed saavad registreerida COVID-19 vastu vaktsineerima. Samuti on endiselt oodatud vaktsineerima COVID-19 riskirühma kuuluvad inimesed. Vaktsineerimise aja saab broneerida digiregistratuuri kaudu www.digiregistratuur.ee, helistades kohalikku haiglasse või eraraviasutuse registratuuri.

Üleriigilises digiregistratuuris on tänahommikuse seisuga enam kui 2600 vaba vaktsineerimise aega tervishoiuasutustesse üle Eesti. Vaktsineerimise aegasid pakuvad digiregistratuuris City Tervisekliinik, Corrigo, Eesti Diabeedikeskus, Hiiumaa Haigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Ida-Viru Keskhaigla, Järvamaa Haigla, Jõgeva Haigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Läänemaa Haigla, Lõuna-Eesti Haigla, Medita Kliinik, Põlva Haigla, Qvalitas Arstikeskus, Rakvere Haigla, S Silmarõõm, Sanatoorium Tervis, Tallinna Eriarstikeskus, Tartu Ülikooli Kliinikum, TNP Konsultatsioonid, Viljandi Haigla ja Viru Haigla.

Iga inimene, kes kuulub hetkel vaktsineeritavasse sihtrühma, näeb sellekohast infot ka patsiendiportaalis (www.digilugu.ee), kust ta saab kohe liikuda üleriigilise digiregistratuuri vabade aegade vaatesse. Aegu on võimalik digitaalselt broneerida kõigis oma ajad avalikustanud haiglates.

Tehniliste küsimuste või digiregistratuuris aja broneerimise osas võib võtta ühendust TEHIKu kasutajatoega telefonil 7943 943 või e-posti aadressil abi@tehik.ee (iga päev kell 7-22).

Laadi alla HOIA rakendus

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 275 758 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 6745 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 106.

Selleks, et HOIA saaks lähikontaktseid teavitada, peab see olema alla laaditud ja aktiveeritud enne haigestumist. Haigestunuks märkimise järel on HOIA oma eesmärgi täitnud ja lakkab teavitusi saatmast. Peale tervenemist on kasutajal võimalik taas HOIA alla laadida või selle seadetest oma andmed kustutada ning see alustab tööd otsast peale.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise testimise kohta. Lisaks on seal vajalik info arstidele ning tööandjatele. Samuti on sel lehel võimalik broneerida endale aeg saatekirja olemasolul, saada sertifikaadi infot, klienditoe numbreid ja asukoha koordinaate testimiskohtade kohta.

Olukord paraneb, kuid oht ei ole möödas

Väga kõrge riskitaseme tõttu tuleb ka ilusate ilmade saabudes hoida teiste inimestega turvalist vahemaad, vältida kogunemisi, hoiduda pidudest ja kanda siseruumides maski. Isegi väheste haigusnähtude korral tuleb minna testima ning haige või lähikontaktsena jääda koju.

Leevenenud piirangute kohta saab lisainformatsiooni siit.

Infot koroonaviiruse, COVID-19 haiguse ja vaktsiinide kohta otsi ainult usaldusväärsetest allikatest. Vaktsineerimisega seotud info leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee. Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi– ja Facebooki-lehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.