"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ülle Madise: koroonapassi põhiküsimuseks on diskrimineerimise keeld (0)
11. mai 2021
Ülle Madise Foto Mats Õun

„Põhimõte, mida jälgime, on vaktsineerimise vabadus. See tähendab seda, et ei riigivõim ega teised inimesed saa meelevaldselt sundida vaktsineerimise otsust tegema,“ ütles õiguskantsler Ülle Madise praegu valitsuses alanud arutelu kohta nn koroonapasside siseriikliku kasutuse kohta.

Õiguskantsleri sõnul on põhiseaduse ja õiguskantsleri ameti vaatenurgast koroonapassi teemas peamiseks küsimuseks diskrimineerimise keeld. „Põhiseadusest tuleneb, et ühtegi inimest ei tohi panna võrreldes teistega halvemasse olukorda millegi pärast, mis ei sõltu temast või mõnel meelevaldsel põhjusel. Kuni vaktsiinid ei ole kõigile soovijatele kättesaadavad, tuleb mõelda, kas see võiks olla diskrimineeriv, kui negatiivsed või läbipõdenud saavad teistega võrreldes suuremad võimalused,“ märkis Madise.

Tema sõnul on arutelude käigus jõutud selleni, et praegusel hetkel on selliseid erisusi vara luua, aga kui vaktsiinid saavad üldiselt kättesaadavaks, leidub tõenäoliselt ka mittediskrimineerivaid lahendusi.

Madise osutas, et üks küsimus seisneb ka õigluses. „Lubatud on need piirangud, mis on vältimatult vajalikud, kus hajutamine või vaktsineerimise-läbipõdemise tõendid ka riske ei kahanda.“

Koroonapasside siseriiklikult kasutamise võimalust on tagant lükanud ka osad ettevõtjad. Ettevõtlusorganisatsioonid soovivad, et koroonapasse saaks kasutada näiteks nii, et piiranguid leevendataks neile, kes lubavad siseruumidesse või kontserdile ainult vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud inimesi.

Tööandjate keskliidu juht Arto Aas on öelnud, et kui me lubaks spaadesse, restoranidesse, teatrisse ja kinno inimesed, kes on vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud, päästaks me päris palju töökohti ja ettevõtlusvaldkondi ning aitaks neid sektoreid, kes on viimase aasta jooksul kõige karmimalt pihta saanud.

Samas Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni president Heiki Rits ütles Pealinnale et EVEAga ei ole koroonapasside sisekasutust üldse arutatudki. „Momendil tundub, et sellise dokumendi kasutusse võtmine ei ole kuidagi kohane, sest eelise saavad need, kes on sihtgrupp ning kellele on võimaldatud vaktsineerimine,“ sõnas ta. 

„Seni kuni vaktsiinid ei ole kätte saadavad kõikidele soovijatele ei ole see kuidagi mõistlik. Arvan, et ka hilisemalt ei tohiks see saada määravaks kellelegi piirangute kehtestamisel, kuna vaktsineerimine on ja eeldan, et ka jääb vabatahtlikuks,“ märkis Rits.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.