"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Koroonapausi järel jõuab esimese Eesti filmina kinodesse “Eesti Matus” (0)
13. mai 2021
Uue kodumaise filmikomöödia võtted «Eesti matus». Foto autor: Albert Truuväärt

Pärast koroonaviiruse levikust tingitud pikka pausi Eesti kinomaastikul tuleb 4. juunil esimese kodumaise filmina kinodesse Andrus Kivirähki samanimelise näidendi ainetel valminud komöödia “Eesti matus”. 

“Eesti matus” on režissöör Rene Vilbre ootamatutest olukordadest ning pöörastest situatsioonidest pungil kodumaine komöödiafilm. Naerutavate ja samas ka mõtlemapanevate sündmuste keerises lähevad lootusetult segi pulmad ja peied ning põrkub eestlaste rahvuskonservatiivne maailmavaade liberaalsete euroopalike väärtustega. 

“Tegime suure otsuse ja võtame riski tuues juuni alguses „Eesti matuse“ kinodesse. Publik on seda filmi pikkisilmi oodanud ja ei saa vaatajat alt vedada,” tõdes filmi üks produtsente Tanel Tatter. “Loodame südamest, et meie film on see, mis inimesed tagasi kinno toob. Korraldame laialdase kinolevi, et film jõuaks igasse kodumaa nurka. „Eesti matus“ on rahvafilm ja see pakub meelelahutust väga laiale publikule. Karakterid on nagu oma pereliikmed, meil kõigil on peres üks selline ja see äratundmisrõõm on puhas lust. Andke meile võimalus, liigume kinoeluga edasi ja tulge palun kinno,” sõnas Tatter.

Filmilugu rullub lahti, kui noor, kaubanduskeskustes pensionikindlustusi müüv Andres tutvub tööpostil mustanahalise tüdrukuga ja armub. Andrese uus armastatu Lee osutub aga vabameelseks maailmaränduriks, kellele eestlaste mammonaorjus ja töökultus arusaamatuks jäävad. Naiivsete unistuste tuules otsustavad noored minna laia ilma õnne otsima, ootamatult peab aga Andres minema oma vanaisa matustele ning pahaaimamatult võtab sinna ka Lee kaasa.

Matustele on kokku sõitnud kirev seltskond sugulasi ja tuttavaid ning nagu eestlastele omane, kisub kurb sündmus õhtu arenedes vägisi koomiliseks. Õhku kerkivad eestlastele ürgomased vaidlused võtavad sündmuste arenedes lausa hüperboolseid mõõtmeid, tekitades arusaamatusi ka Andrese ja Lee suhetes.

“Eesti matus” on Andrus Kivirähki surematu tüvitekst, mis siiani on naerutanud tuhandeid inimesi teatrilaval, kuid saab nüüd uue näo filmina kinoekraanil. 

Osatäitjad on Jan Uuspõld, Ago Anderson, Merle Palmiste, Tambet Tuisk, Hilje Murel, Peeter Oja, Sandra Ashilevi, Markus Habakukk ja Anna Sergejeva.

Film valmis Taska Filmi, Apollo Film Productionsi ja Filmivabriku koostootmisel. Filmi tootmist toetavad LHV Pank, Škoda, Kanal2, Postimees ja Liviko.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.