"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Rootsi lükkas riigi avamise taas edasi (0)
13. mai 2021
Rootsi peaminister Stefan Löfven Foto Scanpix

“Kuigi riiklikul tasandil on näha väikest vähenemist, on nakkuse levik endiselt kõrgel tasemel,” ütles Rootsi peaminister Stefan Löfven.

Rootsi plaanis lõdvendada koroonapiiranguid 17. maist, pärast seda, kui on riigi avamist juba kaks korda edasi lükatud. Nüüd on uus plaan, et avanemine toimub 1. juunil.

Löfven ütles, et kui see juhtub, on see esimeseks sammuks valitsuse töös piirangute lõdvendamisel vastavalt tekkinud olukorrale. “Kui kõik järgivad kehtestatud piiranguid ja soovitusi ning kui vaktsineerimine läheb nii, nagu peaks, siis on tõenäoline, et me naaseme septembris normaalsemasse olukorda,” märkis ta.

Eeskätt tähendavad piirangute lõdvendused seda, et tühistatakse kaheksa inimese kogunemise piirmäär avalikel üritustel. Praegu aga tähendab see, et maksimaalne piirmäär kuni kaheksa inimest, mis võeti esmakordselt kasutusele novembris, jääb kehtima vähemalt juuni alguseni. See kehtib näiteks spordi- ja kultuuriürituste, meeleavalduste ja usuteenistuste kohta.

Uute kavandatud lõdvenduste korral kehtiksid erinevad piirangud sõltuvalt sellest, kas üritus toimub siseruumides või väljas, istuvate või seisvate osalejaga. Siseruumides toimuvate ürituste puhul, kus ei ole kindlaid istekohti, jääks piiarvuks ikka kaheksa, kuid kindlate istekohtade puhul tõstetaks osalejate hulka kuni 50. Väliürituste puhul ilma istekohtadeta oleks see 100 ja kindlate istekohtadeta puhul kuni 500.

Valitsus andis ka teada, et alates 1. juunist võivad restoranid, baarid ja pubid olla avatud kuni kella 22.30 ehk kaks tundi kauem kui praegu. Kui rootslased seovad selle ikka ka piirkonna nakkuse tasemega.

Järgmisest kuust leevendatakse vähesel määral ka rahvatervise ameti soovitusi. Ameti direktor Johan Carlson ütles, et soovitus mitte läbi viia suvelaagreid ning spordivõistlusi kaotatakse, kuid kõik muud soovitused jäävad selliseks, nagu nad on.

See tähendab, et inimesi kutsutakse üles töötama endiselt kodus, kui neil on selleks võimalus, piirama sotsiaalseid kontakte väheste lähedase ringiga ja kandma tipptunnil ühistranspordis näomaske.

Rootsis registreeriti eile 50 koroonast tingitud surmajuhtumit, mis teeb viiruseohvrite koguarvuks 14 267. Rahvatervise ameti viimaste andmete kohaselt on seni kinnitatud kokku enam kui miljon haigusjuhtu.

Vähemalt üks vaktsiinidoos on manustatud juba 3,6 miljonile inimesele, mis on 37 protsenti elanikkonnast ja kaks doosi on saanud ligi 900 000 inimest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.