"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Eesti Noorsooteatris esietendub noorte lavastajate lühilugude kassett (0)
17. mai 2021
Foto autor: Siim Vahur

Eesti Noorsooteatri väikeses saalis esietendub 27. mail EMTA lavakunstikooli lavastajatudengite bakalaureuselavastus „Kõige all ja kohal on…”.

EMTA lavakunstikooli 30. lennu noorte lavastajate bakalaureuselavastus „Kõige all ja kohal on…” sai lavaküpseks juba jaanuaris, kuid piirangute tõttu võis anda vaid kontrolletendusi õppejõududele ja kaastudengitele. Avaliku esietenduseni jõuab lavastus 27. mail kl 19 Eesti Noorsooteatri väikeses saalis.

„Kuidas armastada, kui me armastame nii erinevalt?” küsivad noored oma lühilavastustes. Neljast muinasjuttude põhjal sündinud lühiloost koosnev kassett noortele ja täiskasvanutele on valminud lavastaja-, dramaturgia- ja näitlejatudengite koostöös ning kunstnikena teevad kaasa Eesti Kunstiakadeemia stsenograafiatudengid. Valguskunstnik on Targo Miilimaa Eesti Noorsooteatrist.

Kursuse juhendaja Lembit Petersoni lähteülesandeks tudengitele oli muinasjutt kui teema. „Muinasjutud pakuvad suurepäraseid võimalusi fantaasia arendamiseks, improvisatsiooniks ja kujundlikuks mänguks. Materjalide valikul oli peamiseks kriteeriumiks, et teemad peavad lavastajaid ja nendega koos loovaid dramaturge ja näitlejaid olulises puudutama,” ütles Peterson. Teisisõnu ei ole tegemist üks-üheselt muinasjuttudega.

„Eesti Noorsooteater on õige koht noorte lavajõudude esimeseks ülesastumiseks ja nende värske loominguline jõud on meie jaoks oluline,” ütles Eesti Noorsooteatri kunstiline juht Mirko Rajas. „Noorsooteatri koostöö EMTA lavakunstikooli teatritudengitega jätkub ka järgmisel hooajal lavastusega Juhan Liivi elust ja loomingust.”

Muinasjutumaterjali tõlgendavad hinge kosutavalt ja mänguliselt esimest korda oma tööd laiema publiku ette toovad lavastajad Margaret Sarv, Kalju Karl Kivi, Erik Richard Salumäe ja Marta Aliide Jakovski. 

Margaret Sarve lavastus „Koit ja Hämarik”põhineb ühel eesti tuntumal armastuslool, kus kujutatakse Koitu ja Hämarikku kui inimesi. „Mos-naine ja kakk” põhineb mansi rahva muinasjutul ja lavastajaks on Marta Aliide Jakovski. Lavastuse„Alice”lavastaja ja kunstnik Kalju Karl Kivi on võtnud lavastuse aluseks Lewis Carrolli ning tema muusa Alice Liddelli vahelise suhte, käsitledes reaalsuse ja fiktsiooni vahekorda. Kasseti neljas lavastus „Naljakas aastapäev ehk vaikimise mäng” on Erik Richard Salumäe lavastus, kus otsitakse vastust küsimusele, kuidas ületada uhkus, armastada ja armastust vastu võtta.

Lähem info lavastuse kohta kodulehel.

Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis otsib oma lavastustes kõnetava sisu ja vormi rikastavat dialoogi. Väljendusvahendite seas on olulisel kohal visuaalteater. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.