"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Tulevane Stroomi rannahoone ootab hoonestusõigusest huvitatuid (0)
18. mai 2021
HGA

Põhja-Tallinna linnaosa vanema Peeter Järvelaiu sõnul näitavad talisuplejad ja tervisesportlased, et olenemata kliimast, saab ranna ja rannapargi kasutus olla aastaringne. „Uue rannahoone üks eesmärke ongi sügistalvist ranna- ja pargikasutust toetada ning ruumilisi võimalusi kaasajastada,“ märkis ta. 

Vaata galeriid (6)

Uueneva Stroomi ranna rannahoone arhitektuurikonkursi võidutöö kandis nime „Rannahoov“. Võistlustöö autorid olid TTK õppejõud Tomomi Hayashi ning sama õppeasutuse vilistlased Jüri Nigulas ja Grete Liis Nagelmann. Kaasatud olid ka Kino maastikuarhitektid Mirko Traks ja Juhan Teppart.  

„Asukoht meelitas konkursist osalema,“ meenutas konkursi võidutöö üks autoritest Tomomi Hayashi.  „Juba lähteülesandes oli paika pandud merele avanemine. Loogiline ta ju on kuid me peame arvestama ka sellega, et hoonele lähenetakse linna poolt, piki randa või puiesteelt. Seepärast oli hoone kujundamine paras väljakutse.“ Konkursi tingimused nägid ette aastaringset ja paindlikku rannahoone kasutamist ühes Tallinna populaarsemas rannas. 

Seest ja väljast kaasaegselt sõbralik 

Võidutöös „Rannahoov“ on sammaskäikude ja varikatustega ühendatud erineva kasutusalaga ruumid üheks tervikuks. Viis sisehoovi ja kahekorruselised kohviku- ja restoranimahud annavad võimaluse erinevateks tegevusteks. 

Paviljon hävis tulekahjus 1949. aastal, Stroomi rannahoone põles maha 1950. aastatel.

„Hoone ümbrus kujundatakse maastikuarhitektuurselt huvitavaks ning vihma, päikese ja tuulvarju pakkuvate lahendustega kohtumispaigaks, kus on purskkaev, kiiged, jäätisekiosk, ning ka randa teenindavad funktsioonid nagu duššid, wc-d, riietevahetus kabiinid, ratta- ja pakihoid,“ võtab Jaak-Adam Looveer kokku sealsed võimalused. 

Hoonesse on kavandatud ka niinimetatud klubiruum, kus saab korraldada sünnipäevi ja muud  sellist. Majas on ka saun, mis pakub ehtsat saunamõnu peale suplust olgu või südatalvel. Loomulikult on rannahoone juures koht endiselt ka erinevateks sündmusteks ja kontsertideks.   

1998. aastal avatud Pelguranna rannahoone.

Maastikuarhitektuuribüroo KINO põhjalik töö kaitseb kohalikku taimestikku ja aitab lahendada erosiooniprobleemi rannas.  

Arhitektuurivõistlusel saadud rannahoone arhitektuur on kahtlemata juba iseenesest kauniks maamärgiks ja sihtkohaks, on Linnavalitsuse Ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer veendunud. 

Hoonestusõiguse seadmine tulekul 

Linnavaraamet on välja kuulutamas Pelguranna tn 58 kinnisasja hoonestusõiguse seadmiseks läbirääkimistega pakkumist. Tallinna abilinnapea Eha Võrk tunnistas, et esimene hange nurjus. „Nüüd anname pisut pikema tähtaja ja võimalik, et laseme suvekuuma mööda ja kuulutame uue hanke välja augustis,” lausus ta. “Mõtleme kuidas korraldada hange selliselt, et see võimalikult paljudeni huvilisteni jõuaks. Aga tulevikus on meil üks ilus rannahoone, mis on tänapäevaselt midagi enamat kui klassikaline ranna hoone.“ 

Jaak-Adam Looveer loodab, et hoonestusõiguse võitja selle kõige teokstegemiseks praegustel heitlikel aegadel ikka leidub. Ja lisab: „Igatahes kaalub linn tõsiselt ka trammitee pikendamist Stroomi rannani, mis peaks uuele rannahoone Tallinlastele veelgi ligipääsetavakamaks muutma.“ 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.