"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
VIDEO! Tallinna restoranide väliterrasse oodatakse laienema (0)
18. mai 2021

Turiste, kes tavaliselt südalinne restorane täidavad täna eriti Tallinnas liikvel pole, kuid järsk ilmade soojenemine täitis sel nädalal meie restoranide väliterrassid hoopiski kohalike inimestega. Tekkis linnapildis huvitav vaatepilt – väliterrassid, kuhu päike ei paistnud jäid tühjaks, aga terrassid, millel sai päikest nautida, olid puupüsti täis.

“Sellist pilti, nagu me täna näeme sellise ilmaga, pole viimase 15 aasta jooksul raekoja platsil nähtud. Kui turistid olid, siis olid ka restoranid ja terrassid rahvast täis. Täna on väga ilus ilm, aga praegu ennelõunal pole näiteks Kaerajaani restorani terrassil keegi kohta sisse võtnud,” sõnas restorani Kaerajaan kaasomanik Roman Kusma. “Raekoja platsi nähtus on see, et kui on vähe rahvast, siis lõuna ajal töötab üks külg ja õhtul teine külg. Kui on vähe inimesi, siis valivad nad selle poole, kus on parasjagu päike.”

Restoranide Pegasus, Ülo ja Ratsakaevu 16 üks omanikest Rain Tunger sai aga olla veidi paremas tujus: “Meile paistab terrassile päike ja rahvast on väga palju. Eile oli isegi nii palju, et pidime mõned inimesed ukse taha jätma ja mõned inimesed jäid kohast ilma. Seoses piirangutega täis terrassi võtta ei saa.”

Linn on valmis liiklust ümber korraldama

Hea uudis on veel see, et ülejärgmisest esmaspäevast tohivad toitlustusasutused avada külastajatele ka enda siseruumid. Küll aga peavad nad arvestama 50-protsendiilise ruumitäitumise nõdega ning suveperioodil, mil on päikselisemad ilmad ning arvatavasti levib ka veel viirus, hakkavad kliendid eelistama ikka väliterrassil einestamist. Just selleks, et soodustada värskes õhus aja veetmist ja samas elavdada toitlustussektorit on Tallinn otsustanud kõigile restoranidele ja kohvikutele anda võimaluse laiendada veelgi enda väliterrasse linna maal ja seda tasuta.

“Ütlen teile ausalt ja otse, et oleme täna nii julgete mõtetega, et kui selleks on vaja teha liikluskorralduslikke muudatusi, siis oleme valmis seda tegema. Suvi on periood, kus inimesed peavad saavad olla vabas õhus. Kui teeme seda autode arvelt, siis see on jumalale meelepärane tegu,” sõnas abilinnapea Aivar Riisalu.

“Meil on Vana-Posti tänava ja Harju tänava osad kasutamata. Oleme avatud mõtlema, kuidas terrassi laiendada ja siinset istumist mugavamaks teha,” ütles Tunger.

“Vanalinna terrassi rent on väga kallis. Kui see on tasuta, siis miks mitte võiks ju laieneda. Ma ei usu, et hakkaksime neid terrasse kaugemale ehitama, kuid võiksime toole kaugemale tuua,” sõnas Kusma.

“Ma arvan, et keegi selles sektoris ei taha käia käsi pikal ees raha lunimas. Kõik tahaks teha pigem tööd ja võõrustada külalisi. Ma usun, et seda võimalust terrassi laiendada kasutavad väga paljud ettevõtjad,” arvas Eesti hotellide ja restoranide liidu juhatuse esimees Ain Käpp.

Suurim huvi terrasside laiendamiseks on kesklinnas

Seni on kõige suuremat huvi näidanud välja muidugi kesklinnas asuvad kohvikud ja restoranid. Paraku mõnel neil ei ole ümbruses linnale kuuluvat maad, mistõttu on oldud loomingulised ja käidud isegi välja ka alternatiivseid ideid, näiteks palutud linnaosavalitsuselt luba avada restorani pikendus nö pop-up kohvikuna hoopiski Šnelli parki.

“Kui tahetakse ka täiesti iseseisvalt ja eraldiseisvalt teenust osutada näiteks mingi foodtruckiga, siis see on ka võimalik. Ettevõtjad, kes tahavad laiendada, tulge räägime läbi ja leiame koos lahenduse,” ütles kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Ka teisteski linnaosades said sel nädalal kohvikute väliterrassid järsult väga populaarseks. Näiteks Nõmmel ja Kristiines juba ettevõtjad avaldasid soovi toitlustamist välitingimustes suveperioodiks laiendada.  

“Huvitav on ka see, et me oleme saanud ka selliseid päringuid ettevõtjatelt, milles nad on palunud luba tulla suvel ka välja meie parkidesse näiteks jäätist müüma. Eelmistel aastatel pole midagi sellist olnud. See näitab, et mõeldaksegi rohkem just vabas õhus tegutsemise võimalusele,” kirjeldas Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe. 

Lõppeval nädalal oli restorani pidajate jaoks mitu head päeva järjest, mida oli oodatud terve aasta. Nüüd tuleb loota, et suvi üllatab meid veel ilusate ilmadega, et saaksime taas meeleolukalt ja turvaliselt värskes õhus aega veeta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.