“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Paet: Lukašenko režiim tegeleb nüüdseks juba ka riikliku terroriga (0)
23. mai 2021
Scanpix

Europarlamendi saadiku Urmas Paeti sõnul tegeleb Lukašenko režiim Valgevenes nüüd ka riikliku terrorismiga, vahendas BNS.

“Jõuga sunniti Minskis maanduma Ryanairi Ateena-Vilniuse liinil lennanud reisilennuk, et vahistada lennukis olnud Valgevene opositsioonitegelane, teabekanali Nexta asutaja ja endine peatoimetaja Roman Protasevitš, keda ähvardab surmanuhtlus.Juhtunu on uus tase riigi poolt läbiviidud terrorismiakti osas. See on Valgevene praeguse režiimi pale,” nentis Paet.

“See Valgevene KGB poolt ettevalmistatud operatsioon sülitab nii rahvusvahelisele õigusele kui ka normaalsetele tavadele ja arusaamadele. Selleks et kätte saada üks opositsioonitegelane, sunniti Valgevene õhuruumi läbinud reisilennuk jõuga maanduma. Tegemist on ränga teoga, millele peab järgnema kiire reaktsioon ja karistus rahvusvaheliselt kogukonnalt,” kutsub Paet üles lavastatud vahejuhtumi vastu reageerima. “On selge, et sellise operatsiooni korraldamise taga on diktaator Lukašenko, kuid kümned konkreetsed isikud viisid selle läbi. Need tegelased tuleb rahvusvahelise kohtu alla anda, arvestades, et kaaperdati reisilennuk, seati ohtu kümned inimelud ning rööviti pardalt üks reisija.”

“Lisaks on see ühene sõnum, et Valgevene õhuruumis lendamine pole turvaline, sest sealne režiim ei austa rahvusvahelisi kokkuleppeid. Seega võiks olla ka rahvusvahelise lennundusorganisatsiooni ning lennufirmade reaktsioon, et Valgevene õhuruumist enam läbi ei lennata. See jätab Valgevene muuhulgas ilma ka ülelennutasudest,” soovitab Paet. “Samuti tuleks sulgeda Euroopa õhuruum Valgevene riikliku lennufirma lennukitele.”

“Lisaks tuleb muidugi viia miinimumi kõik praktilised kontaktid Valgevene režiimiga. Alates Tallinna-Minski lennuühenduse keelamisest praegusel ajal, sest see pole ohutu, kuni näiteks rahvusvaheliste spordivõistluste pidamise keeluni Valgevenes – nii nagu rahvusvaheline jäähokiliit on juba otsustanud,” loetles Paet. “Kuritegelikule režiimile Valgevenes on siiani liiga leebelt läbi sõrmede vaadatud. See peab muutuma. Venemaa osas oli paljude silmade avaja see, kui Malaisia lennuk Ida-Ukraina kohal alla lasti ja ligi 300 inimest tapeti. Valgevene režiimi puhul ei tohi järgmist lennu- või muud katastroofi oodata. Seda tuleb ennetada.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.