"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Pidamatusega inimeste hulk on aasta-aastalt kasvanud (1)
26. mai 2021
Siiri Kaska Invaru

Vananev rahvastik ja teadlikkuse kasv erinevate võimaluste osas on suurendanud inimeste huvi ja vajadust pidamatusega seotud abivahendite vastu. Ainuüksi möödunud aastal soetati Eestis täiskasvanutele üle 2 miljoni mähkme.

Abivahendikeskustesse pöördutakse kõige enam just uriinipidamatusega seotud toodete soetamiseks, mille põhjal saab öelda, et Eestis on pidamatusprobleemidega inimesi märkimisväärselt palju. Samuti on pöördujate seas üha enam ka neid noori ja keskealisi, kellele on väljastatud abivahenditõend pidamatusabivahendite riikliku soodustusega soetamiseks.

“Kindlasti on oma roll üha vananeval rahvastikul, kelle puhul on kõrges eas tekkiv pidamatus üsna tavaline. Samuti on tarvis igapäevaselt mähkmeid kasutada ka voodihaigetel,” selgitab Invaru abivahendikeskuse klienditeenindaja Siiri Kaska. Pidamatus võib tekkida ka noorematel ja põhjused on erinevad, näiteks tervisemure, sünnitus, ravimite kasutamise kõrvalmõju.

“Samas on kindlasti tõusnud ka teadlikkus võimaluste osas, kuidas elada oma elu aktiivselt edasi ka siis, kui on tekkinud uriinipidamatuse probleemid,” rääkis Kaska. Asjaolu, et igal aastal kasvab nõudlus mähkmete ja muude pidamatustoodete vastu nagu aluslinad või madratsikatted, ka pensionieelikute seas, näitab abivahendikeskuse spetsialisti sõnul, et inimesed on varasemast enam valmis oma muredega silmitsi seisma ja lahendusi otsima. 

“Hea meel on näha, et paljud abivajajad juba teavad, et probleemide leevendamiseks on olemas abivahendeid ning on ka rohkem julgust nõu küsida,” selgitas Kaska, kuid lisas, et paljude jaoks on abi ja nõu küsimine pidamatusteemadel endisel piinlik. “Kogeme sageli ka seda, et inimesed ei taha rääkida, kellele konkreetset mähet või sidet vaja on ja nii võib juhtuda, et valitakse lahendus, mis ei too soovitud tulemust.”

Kuigi tegemist on personaalse murega, soovitab Kaska siiski lähtuda inimestel oma vajadustest ja rääkida probleemist esmalt oma perearstiga ning küsida abivahendikeskusest nõu erinevate lahenduste kohta, mida saab soetada proovimiseks ka ühekaupa. “Kuna pidamatuse osas otsitakse üha enam abi, on ka Eestis saada eri tüüpi abivahendeid – mähkmeid, mis on mõeldud aktiivse eluviisi harrastajatele ja selliseid, mis sobivad voodihaigetele. Ja eraldi nii meestele kui ka naistele,” selgitab ta ja soovitab probleemide korral küsida nõu, et tervisemure ei mõjutaks elukvaliteeti.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

B
15. nov. 2022 11:52
Kunagi reisil olles sõbranna andis ühe Tena mähkme prooviks. Endale üllatuseks on need väga pehmed ja mugavad ning mahuvad ilusti aluspükstesse. Ei pea absoluutselt muretsema, kui tualetti parasjagu ei saa. Minnes näiteks suusatama kasutan nüüd alati mähet. Sobib väga hästi aktiivseks eluviisiks.