"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
HINNAD EI TÕUSE JA HUVIRINGID JÄÄVAD Riigi kärpeplaanidele vaatamata ei tõsta Tallinn huvikoolide hindu (0)
26. mai 2021
Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev Foto Mats Õun

Kui riik on andnud teada, et soovib kärpida laste huvihariduse rahastamist, siis Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev kinnitas täna, et pealinnas huvikoolide hinnad ei kasva. “Hinnad ei tõuse ja huviringid jäävad,” rõhutas ta. 

Belobrovtsevi sõnul on riik andnud signaali, et raha nappuse tõttu ootavad ees kärped ning üks koht, millest on räägitud, on laste huviharidus. “Ehk siis huvihariduse tõetus, mis iga-aastaselt omavalitsustele riigieelarvest tuleb, väheneks 50 protsendi võrra,” rääkis abilinnapea. 

Belobrovtsev ütles, et linnavõimu hinnangul ei oleks see õige samm, kuna raha säästmine laste arvelt pole kõige mõistlikum viis.

“Tallinna osas tähendaks see, et ligi 640 000 eurot jääks järgmisel aastal laekumata linna eelarvesse ja põhimõtteliselt tähendab see seda, et kui linn soovib jätkata huviharidusega senisel kujul, siis tuleb see raha endal leida,” ütles ta. “Kuid kutsume siiski valitsust oma plaani ümber vaatama ja leidma kokkuhoiuks teisi võimalusi kui lapsed,“

Linn sai murekõnesid lapsevanematelt

Belobrovtsevi sõnul hakkas linn saama murekõnesid lapsevanematelt, kes küsisid, kas osad huviringid lähevad nüüd kinni. “Nüüd saame rääkida sellest, et teist aastat järjest ei tõuse Tallinna munitsipaalhuvikoolides huviringide hinnad. Huvikoole on kümme, kus õpib kokku ligi 10 000 last, lisaks on veel 15 000 last, kes on hõivatud huvitegevusega üldhariduskoolides,” rääkis ta. 

Belobrovtsevi sõnul soovib linn tagada, et lapsed jätkaksid huvitegevusega ega peaks pärast koroonakriisi majanduslikel põhjustel huvitegevusest eemale jääma.

„Eriti oluline on huvitegevuses osalemine laste vaimse tervise taastamiseks peale pikka eemalolekut tavapärasest kontaktõppest,“ ütles ta. „Koroonaolukord ei ole tekitanud muret ja pingeid üksnes täiskasvanutele, vaid ka lastele ning hobidega tegelemine on stressi vähendamiseks väga vajalik. Samal põhjusel ei tõstnud linn huvikoolide õppetasusid ka eelmisel aastal, sest majandusliku olukorra tõttu ei tohiks lapsed huvitegevusest ilma jääda.“  

Huvikoolides käib ligi 10 000 last

Tallinnas on kümme munitsipaalhuvikooli, sealhulgas kolm muusika- ja üks kunstikool, kus õpib kokku üle 8900 lapse ja noore vanuses 4-19 aastat. Lisaks veel Vanalinna Hariduskolleegiumi huvikoolid, kus käib 804 last. Rühmaõppe hinnad Tallinna ja Tallinnaga lepingus olevate kohalike omavalitsuse õpilastele on vahemikus 14 kuni 45 eurot kuus. Individuaalõppe hinnad on vahemikus 35 kuni 120 eurot kuus ning õppetasu väikerühmades (3-7 õpilast) on kuni 72 eurot kuus.

Möödunud aastal eriolukorra ajal linn lapsevanematele huvikooli teenuse arveid ei esitanud, kuna teenust ei olnud võimalik tegelikult pakkuda. Sellel aastal ei väljastatud lapsevanematele huvikoolide õppetasude arveid 1. märtsist kuni 30. aprillini. Muul ajal, kui huvikooli õpe oli või on viidud distantsile, saavad lapsevanemad õppetasust 50-protsendilise soodustuse.

Tallinn jätkab ka erahuvikoolide toetamist. Käesoleval aastal sai linnalt toetust 23 erahuvikooli kogumahus 175 000 eurot. Aastal 2020 sai toetust 20 erahuvikooli kogumahus 142 500 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.