Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
POPULAARNE LINNAAIANDUS Kalle Klandorf: linnaaiad lausa kutsuvad kõiki näppe mulda pistma (0)
28. mai 2021

„Kogukonna- ja õppeaiad annavad igale linnaelanikule võimaluse näpud mulda pista ja aiandusest rõõmu tunda,“ ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf pealinna rohelise nädala lõpu puhul linnaaedu külastades.

Vaata galeriid (63)

„Linnaaiandus kogub järjest populaarsust,“ sõnas ta. „Ka linna üheks eesmärgiks on juurutada rohelist mõtteviisi ja tõsta linnaelanike keskkonnateadlikkust. Ühine tegutsemine aitab kaasa kogukonnatunde kujunemisele ja tugevnemisele.“

Tallinna eri linnaosades võib lugeda kokku juba 19 kogukonnaaeda ja 92 õppeaeda. Mitmel neist käis neljapäeval ka Klandorf, kes lubas jätkata linna abi uute aedade rajamisel ja praegu tegutsevate hooldamisel.

Lasteaia porgandid

Toom-Kuninga tänaval asuva Rõõmutarekese lasteaia õppeaeda tutvustanud õppealajuhataja Vivika Vahesalu avaldas heameelt, et aiatöö entusiasm on haaranud nii kasvatajaid kui ka lapsi. „Teeme aias kõike koos ja suure innuga. Lapsed ei karda enam käsi mullaseks teha, kui näevad, et nende endi mulda pandud seemnetest kasvavad kord päris porgandid, kurgid või lilled. Tarbime ise oma aias kasvatatud juurvilju ning saame hakkama ka kompostiga,“ märkis ta.

Lasteaial on lisaks peenrakastidele, kus kasvavad isegi taliviljad, ka oma kasvuhoone, milles sirguvad tomatid. „Lapsed hoiavad kasvuhoonetaimi eriti õrnalt, sest ka kasvuhoone ise on õrnast materjalist. Nii sisendame neile juba varakult, et aiandus vajab hoolitsust ja hellust. Ja kõik see tasub kuhjaga ära, kui toidulaual on meie endi kasvatatud aiasaadused,“ selgitas Vahesalu.

Mustamäel Kännukuke kogukonnaaia hooldaja Liine Toomse, kes peab samas raamatukogu juhataja ametit, ütles, et nende uus aed tegutseb talgute korras. „Igal laupäeval kogunevad kogukonna huvilised kokku ning siis jagame omavahel ära, kes valmistab istutuskastid, kes kobestab mulda, kes aga istutab taimi. Huvilisi tuleb juurde ning nüüd peab vaatama, et jätkuks ikka materjali, millest kaste ehitada,“ viitas ta poodidesse saabunud ehitusmaterjalide defitsiidile.

Abiks isegi NATO

Kännukuke aia eestvedajaks on MTÜ ökoteadlikuse klubi, mille üks juhte Aili Vimm hoiab silma peal ka Ehitajate teel asuval Mustamäe aial. See aed aga paistab teiste seast silma sellega, et kasvuhooned püstitasid sinna NATO sõdurid. „Nad tulid ja tegid need kiiresti ära ilma mingi palumiseta. Meie oleks nendega pusinud vist tänase päevani“ lausus Vimm. Ta selgitas, et nende aed on omasuguste seas üsna suur oma 50 peenraga ning poolesaja inimesega, kes vähemalt korra nädalas aiatööl kaasa löövad. 

Pärnu maanteel paikneva Tallinna Ehituskooli õpetaja Karin Kõrge tõi esile, et  nende labürintaed saab endale tänu linna toetusele ka kiige ja varjualuse, mis aitab aiandushuvilistel end aias hubaselt tunda ka kehvema ilmaga. „Linn andis meile paar tuhat eurot, mis on ühe aia arendamiseks väga märkimisväärne summa. Saame selle eest palju ära teha. Uued plaanid on juba tehtud,“ rääkis ta optimistlikult.

Tallinn toetab linnaaianduse arengut juba alates 2018. aastast eraldiseisva tegevus- ja arendussuuna kaudu. Kogukonnaaiad on aktiivsete linnakodanike algatusel loodud avatud linnaaiad, õppeaiad aga linnaasutuste aiad, mida rajatakse ja hooldatakse keskkonnahariduslikel eesmärkidel. Õppeaiad asuvad peamiselt lasteaedade, koolide ja muuseumide hoovides.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.