"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
40-aastaselt ülikooli – hiinlaste meelest absurd (0)
29. mai 2021
Albert Truuväärt

Hiinas otsustab ülikoolikatse, mis noore elust saab. Gümnaasiumiõpilased tuubivad 17 tundi ööpäevas, kuna koht pretiižikas ülikoolis on ainuvõimalik tee edasi.

„Nad õpivad nagu hullud, meeleheite piiril. Kõik tahavad vaid ülikooli pääseda. Selleks me siin oleme.“ Nõnda iseloomustas gümnaasiumilõpetaja Li Ding enda ja eakaaslaste kooliskäimist paari aasta eest Yle-uudiste väliskorrespondendile. Jutt käis Hiina kurikuulsa Maotanchangi keskkooli lõpueksamitest, mida nimetatakse gaokao‘ks ehk gaokao-tehaseks, mis tähendab üliõpilastehast.

Li õppis hommikul kella kuuest õhtul kella 23-ni ehk 17 tundi päevas, kaasaarvatud laupäevadel ning mõnikord ka pühapäeviti. Tempoka tuupimise vahele mahtus kaks veerandtunnist söögipausi ning viietunnine ööuni. Noormehe kogu pere oli kolinud linnakesse, mille mainekas keskkoolis poiss saaks õppida. Maotanchangi kool on Hiinas tuntud selle poolest, et paneb nõrgemadki õpilased end ületama ning ülikooli pääsema.

Keskkooli lõpueksamitest sõltub kogu elu

Gaokao on Hiina gümnaasiumi lõpul sooritatav eksam, mis juba pelgalt sõnana äratab õpilastes õudust. Ja seda asutakse lastele pähe tampima algkoolist alates. Panused on kõrged: kui läbi kukud, võid oma elu niisamahästi kui ärarikutuks lugeda.

Lõpueksam kaasab hiina keele, matemaatika, inglise keele ja reaalainete ülesandeid. Osad ülesannetest on valikvastustega, teised eeldavad pikemaid vastuseid. Ainuüksi teadmistest ei piisa, vaja läheb ka mälu, loogilist mõtlemist ning seoste loomise oskust. Gaokao tähendab Hiinas ainsat teed ülikooli. Sealjuures ei piisa edukaks karjääriks mistahes kõrgkooli lõpetamisest – diplom tuleb saada nn esimese taseme ülikoolist.

Maal, kus noori on massiliselt, käib armutu olelusvõitlus. Näiteks hinnatud Pekingi ülikool võtab igal aastal vastu umbes 3000 õpilast. Gaokao eksameid suunduvad sooritama ligi 10 miljonit noort. Seega pääseb Pekingi ülikooli neist kõigest 0,03 protsenti.

Samal ajal kui noored higistavad gaokao testide kallal, hoiab praktiliselt kogu Hiina hinge kinni: koolide ümber vaikivad ehitustööd ning liiklus suunatakse ümber. Kiirabimeeskonnad koolide ümber on valmis vajadusel kiiresti reageerima. Pinged viivad ka tragöödiateni – enesetapud on gaokao eksamite ajal täiesti tavalised. Pole ka ime, sest Hiinas on suur osa õpilastest pere ainsad lapsed, kelle õlgadel ei lasu mitte ainult vastutus enda tuleviku, vaid ka vanemate pensionipõlve eest. Emad ja isad on maksnud aastate jooksul tuhandeid eurosid eelkooli, keeleõppe ja lisatundide eest, et lapse gaokao eksam edukalt läheks.

Põhjamaal õpivad ka pensionärid

Kuigi numbrid ei ole võrreldavad, tõi Yle-uudiste Hiinas õppiv väliskorrespondent Jenny Matikainen välja, et näiteks Helsingi ülikooli võeti 2020. aastal vastu 15% samal aastal keskkooli lõpetanutest. Märkimisväärne vahe on ka selles, kes ülikooli pääseb.

Kuigi ka meil, põhjamaades eelistatakse vastlõpetanud gümnaasiumiõpilasi, ei pea isegi 40aastased oma unistusi maha matma. Magistriõpinguid jätkavad needki, kelle bakalaureusekraad jäi eelmisse aastatuhandesse. Kes soovib uut võimalust karjäärialaseks kannapöördeks, selle ka saab.

Jenny Matikaineni hiinlastest sõbrad seevastu hämmastusid, kuuldes küsimust, kas 30-aastane hiinlane võiks astuda Pekingi ülikooli. Pelk mõte tunnistati absurdiks – Hiinas astutakse ülikooli kohe gaokao järel ning kui mainekasse ülikooli ei pääse, jääb valikuvõimaluseks nõrgema tasemega ülikool või kutsekool. Eksamit võib küll uuesti üritada sooritada, kuid vähestel jagub selleks motivatsiooni. Mõistagi võib alati minna ka tööle ilma mistahes diplomita. Hiina noorte ja nende vanemate silmis võrdub see totaalse läbikukkumisega.

Mõistagi jagub ka Hiinas self-made man tüüpi rikkureid, kuid šansid pürgida ühiskondlikul redelil kõrgemale ilma korraliku koolituseta on napid. Leidub tööandjaid, kes kohe heidavad kõrvale säärased CV-d, mille omanikud pole lõpetanud piisavalt prestiižikat ülikooli.

Kõikidele ei ole õppimine küll majanduslikult mõeldav, kuid võimalik on taotleda erinevaid toetusi. Osad õpilastest kirjutavad diplomitööd ka lapsehoolduspuhkusel olles või öösiti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.