"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
JUHTKIRI Murrame toaseinte vahelt vabadussse! (0)
31. mai 2021
Krista Kiin

Olin sõna otseses mõttes jalust rabatud, kui mu 11-aastane poeg paari päeva eest pahvatas: “Küll siin kodus on vastik – nagu uksest sisse astud, hakkab jälle pihta!” Mis seal salata: rohetava looduse rutiinivabas keskkonnas kaovad kõik argimured.

Koju jõudes aga saab lapsega koos lustinud emast karm kriitik, kes sunnib õpikute taha istuma ning pahandab, kui väikeste näppude vahelt pudeneb toitu põrandale või arvuti ette suundudes ununevad jälle käed pesemata. Emadel on sellistel juhtudel ikka olnud igikestev süütunne. Mind troostis selles üksjagu lastepsühholoog Ave Orgulas, kes tänase artikli (loe lk 2-3) jaoks kinnitas, et paraku ongi kodu kõige stressirohkem koht, kuna vanemal on ses miljöös nii palju kohustusi – olla ema/isa ja partner… ja koroonaajastul samaaegselt veel ka õpetaja, kokk ja koristaja, oma ametitööst rääkimata. Ja kui piiranguterohkel ajal napib võimalusi üksteisest pisutki puhkust saada ja kitsukeselt pinnalt vaheldusse pääseda, pole ime, kui peresuhted nii väikeste kui ka suurte vahel sassi kipuvad minema.
Ometi terendab nüüd viimaks helgem aeg – ja seda mitte üksnes valgete ööde näol. Keerukas õppeaasta saab kohe läbi ning pikalt suletuna püsinud kinod, teatrid, kohvikud ja spaad avanevad taas. Kogu ümbrus kirendab õiteilust. Isegi reisipilte näeb tuttavate sotsiaalmeedia kontodelt aina enam. Lõunamaale mittekippujatele pakuvad elamusi pealinna suvesündmused ning huviväärsed paigad ja piirkonnad, alates keskaegsest vanalinnast kuni põneva militaar- ja tööstusajalooga Kalamaja ja Koplini ning Kadrioru kunstimuuseumideni. Nautida saab sumedaid suviseid terrasse ja jalutuskäike linna lopsakates parkides ning mereäärsetel promenaadidel. Ette võib võtta päevase reisi Tallinna lähisaartele Aegnale, Naissaarele, Pranglile või osaleda mõnel linnaekskursioonil, mis tutvustab linna ehk hoopis uue ja põneva nurga alt.
“Olge värskes õhus ja minge koos perega jaanitulele!” soovitavad ka 15. tegevusaastat tähistava Tallinna perekeskuse töötajad (loe lk 2-3). “Süvendage põlvkondadevahelisi suhteid, rääkige vana aja lugusid! Veetke lastega kvaliteetaega – ja see ei pruugi tingimata tähendada mõnda elamuskeskusse minekut, vaid kasvõi koos akende pesemist või keldri koristamist!” Tõepoolest, 20 aasta pärast ei mäleta enam keegi tänast matemaatikahinnet, küll aga jäävad alati oluliseks head ja usalduslikud peresuhted.
Eile sõime pojaga põõsas sahistades ära sellekevadised esimesed viie kroonlehega sireliõied. Tulgu algav suvi päikseline ja muretu!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.