"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Tuleviku Euroopa: palju lemmikloomi, kuid vähe lapsi (0)
31. mai 2021
Ilja Matusihis

Võrdõigusvolinik Liisa Pakosta tõi Paide keskväljakul peetud kõnes esile teema, mille üle paljud on ilmselt endamisi mõelnud, kuid teisalt pole aga tegemist kuigi parketipealse küsimusteringiga. Kui juhtud kellelegi avaldama hämmastust, miks tekib aasta-aastalt tänavatele jalutajate nööri otsas järjest üüratum hulk koeri, keda näeb juba rohkem kui lapsi, jääb sinust loomavihkaja mulje.

Teisalt võid armastada nii lapsi kui loomi, ja ikkagi arutleda, et miks lemmikloomi on märksa rohkem kui lapsi. Nõnda nagu Pakosta viitas, Euroopas kasvab 68 miljonit alla 15-aastast last ja elutseb 88 miljonit koera lisaks 106 miljonile kassile. Koroona ajal jäi suurema tähelepanuta, et ülalpeetavaid lapsi on nüüdsest vähem kui ülalpeetavaid eakaid, see murdepunkt saadi kätte ja edaspidi eakate osa üha kasvab.

Miks eelistavad inimesed üha enam teise inimese seltskonnale lemmiklooma seltsi, on ilmselt väärt süvauurimusi. Üsna ilmselt on küsimus ka ühiskonna jõukuses ja laiemas suhtumises lastesse. Muidugi – koer ei välista sageli lapsi ja vastupidi. Kuid nõnda nagu viitas Pakosta, koer pole takistuseks pangalaenu saamisel ja erinevalt lastest äratab koerapidaja tähelepanu ja tunnustust.

Vaikselt on lemmikloomast saanud ühtlasi mainekujunduselement – tee kõndis laiemalt sisse peaminister Juhan Partsi kontorikass. Üsna suur tabu on aga tänapäeval rääkimine lemmikloomadest maha jäävast ökoloogilisest jalajäljest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.