"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
LASTEKAITSEPÄEV Lastekodu juhataja Meelis Kukk: meil on lapsed ootel, sest neid ei ole kuhugi panna (0)
01. juuni 2021
Foto Ilja Matusihis

“Kui varasemalt Tallinna lastekodus laste arv vähenes koguaeg, siis viimase seitsme kuu jooksul oleme jällegi võtnud 12 uut last – see on päris palju,” tõdes Tallinna Lastekodu juhataja Meelis Kukk. Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütles täna hommikul Tallinna lastekodu Nõmme üksuses lipu heiskamise järel, et lastekodu hea käekäik on linnale väga tähtis.

Vaata galeriid (16)

Tallinna Lastekodu juhataja Meelis Kukk sõnas, et tänasel lastekaitsepäeval on täiskasvanutel eriline kohustus märgata lapsi ja vajadusel sekkuda. „Vahel on aga sekkutud liiga hilja,“ lausus ta. „Soovin, et igal lapsel oleks turvaline täiskasvanu, kellega ta saab jagada neid hetki, mis tema elus on juhtunud.“

Kukk tõi esile, et lapsi on lastekodus praegu palju ja lapsi tuleb ka juurde. “Kui vaadata, et varasemalt Tallinna lastekodus laste arv vähenes koguaeg, siis viimase seitse kuu jooksul oleme jällegi võtnud 12 uut last – see on päris palju,” lausus ta. “Meil on ka lapsed ootel, meil ei ole lapsi kuhugi panna. Me oleme avanud juba täiendavaid peresid ja oleme sunnitud veel avama.”

Lapsed jõuavad lastekodusse liiga hilja

Kuke sõnul on veelgi kurvem see, et väga paljud lapsed jõuavad lastekodusse liiga hilja. “Tihti on neil selleks ajaks juba tekkinud käitumishäired,” lausus ta. “Tavaliselt on selliste juhtumite puhul naabrid ja terve kogukond ka teadnud kui kehvades tingimustes laps elab, ent keegi ei ole pikalt midagi ette võtnud.” 

“Näiteks on olukordi, kus laps on elanud iseseisvalt oma alkohoolikutest vanemate juures ja ta on meie juurde jõudes olnud 12-aastane. Tal on tihti koolitee puudulik ja ta on ise ka alkoholi tarvitanud. Sellises olukorras olnud last nii lihtsalt enam korda ei tee,” kirjeldas Kukk. 

Kuke sõnul on Tallinna ja riigi toetus on praegu selgelt olemas. „Samas on meil vaja juurde hooldusperesid, kellede toetamiseks võiks riik veel rohkem panustada. Lapsel on kõige parem elada ikkagi peres, olgugi, et kõik asutused püüavad ka ise tema elamist paremaks teha,“ tõdes ta.

„See, et alates tänasest päevast on lastekaitsepäev ka lipupäev, on väga sümboolne, sest juba kolme päeva pärast tähistame me Eesti lipu päeva,“ lausus linnapea. „Lipp on tähtis meeles pidamaks, mida tähendab meie jaoks riik. Lipp näitab meile eesmärki, see on sümbol ja motivatsiooniks midagi saavutada. Lipp on riigi sümbol, aga riik koosneb inimestest. Kõige tähtsamad inimesed on lapsed.“

Lastekodu käekäik on linnale tähtis

Kõlvarti sõnul on Tallinna lastekodu käekäik linnale väga tähtis. „Nagu veelgi olulisemaks viimasel paaril aastal on muutunud kogu haridus- ja sotsiaalvaldkond,“ rääkis ta. „Seda näitavad ka eelarvenumbrid. Igal aastal panustame lastega seotud valdkondadesse järjest rohkem.

See on ka linnale tähtis, et lastel oleks rohkem võimalusi. See puudutab  ka linnaruumi, kus on rohkem mängu- ja spordiväljakuid ning järjest enam erinevaid võimalusi lastele vaba aja veetmiseks.“

Kõlvart tunnistas, et vaatamata riigi kavatsusele teha kärpeid laste huvihariduse arvel jätkab pealinn selle toetamist. „Meie jaoks ei ole huvihariduse kärped mõeldavad,“ kinnistas ta. „Lapsed peavad saama vajalikke vahendeid enda arendamiseks. Huviharidus ei ole mingi fakultatiivne osa laste haridusel, vaid see on selle lahutamatu osa. Linn panustab ise huviharidusse vähemalt sama palju, kui see oli varem koos riigi panusega.“

Tallinna lastekodus on asendushooldusel praegu 170 last.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.