"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Tallinn hakkab Skoone bastioni restaureerima (0)
01. juuni 2021
Skoone bastion. Foto: Muinsuskaitseamet

“Eesmärk on muuta piirkond nii linnaelanikele kui linna külalistele atraktiivsemaks ja luua juurde uut, kvaliteetset linnaruumi. Praegu algavad tööd on esimene samm selle visiooni elluviimise suunas,” nentis abilinnapea Andrei Novikov.

Tänasest alustatakse Skoone bastioni restaureerimistöödega – esmalt tehakse korda bastioni välismüürid ja -nõlvad, samuti bastioni tipp.

Bastioni restaureerimist alustatakse Suurtüki tänava poolsest küljest, kus see on praegu varjatud tellistest laotud müüriga. Ühtlasi on plaanis hooldusraie, et avada bastionilt vaated merele ning Kalamaja poolt bastionile.

Töid tehakse kolmes etapis aastatel 2021 – 2023. Käesolevasse aastasse jäävate tööde eelarve maht on ligi 340 000 eurot. Ehitustöid teeb Aruna-Ehitus OÜ.

Abilinnapea Andrei Novikovi sõnul alustas linn Telliskivi loomelinnakust kuni reisisadamani kulgeva ala, kuhu jääb ka Skoone bastion, tulevikuvisiooni loomisega juba 2016. aastal. „Eesmärk on muuta piirkond nii linnaelanikele kui linna külalistele atraktiivsemaks ja luua juurde uut, kvaliteetset linnaruumi. Praegu algavad tööd on esimene samm selle visiooni elluviimise suunas,“ märkis Novikov. „Tulevikus on plaanis ühendada bastion paremini ka vanalinnaga, mistõttu näeb projekt ette, et järgmistel aastatel tehakse korda ja avatakse nõukogude ajal kinni müüritud trepp, nii et bastionile oleks võimalik pääseda ka Suure Rannavärava poolsest küljest.“

Remont-restaureerimise projekti koostasid arhitekt Tiina Linna, konstruktor Silvia Ränd ja maastikuarhitekt Kersti Lootus.

Skoone bastion kui Tallinna võimsaim rootsiaegne kaitseehitis rajati aastatel 1685 – 1706. Üle 150 aasta oli bastion kasutusel sõjalise ehitisena; muldkindlustus demilitariseeriti 1867. aastal ja kujundati pargiks 1881. aastal. Linn on võtnud eesmärgiks, et ajalooliselt selle piirkonna üks domineerivamaid ehitisi tõuseks taas linnaruumis paremini nähtavale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.