"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Kiek in de Köki kindlustustemuuseum tähistab 460. aastapäeva (0)
02. juuni 2021
Kiek in de Kök. Foto: Ilja Matusihis

Kiek in de Köki kindlustustemuuseum tähistab 5. juunil Rootsi aja alguse 460. aastapäeva Tallinnas.

5. juunil tähistatakse muuseumis Tallinna ja Põhja-Eesti Rootsi võimu alla mineku 460. aastapäeva ja meenutatakse selle tähendust Eesti ja Tallinna ajaloos. Selle sündmusega sai otsa orduaeg ja sisuliselt lõppes ka siinne hansaaeg. Kes poleks kuulnud “vanast heast Rootsi ajast” Eestis. Ajaloolased esitavad selle tähtpäeva puhul aga küsimuse, kas selline hea aeg on ka tõepoolest olemas olnud.

Rootsi kuninga kaitse alla minekuga alanud perioodil, aastatel 1561-1710, mis kestis kokku 150 aastat, hakati Tallinnas, tollases Revalis, jooma kohvi ja suitsetama tubakat. Muuseas asutati Tallinna esimene kohvik, aga ka esimene gümnaasium ja trükikoda. Seati sisse lõbunaiste vangla. Esitati esimene ooper, aga toimusid ka nõiaprotsessid ja viimane avalik hukkamine Raekoja platsil.

Tulles Rootsist rääkides juba ajas lähemale, siis tänavu tähistatakse ka Eesti ja Rootsi diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva. Rootsi tunnustas Eesti Vabariiki de jure 5. veebruaril 1921. 

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis toimub Rootsi aja alguse aastapäeval kaks ekskursiooni, üks Kiek in de Kökis lähistel linnaruumis ja teine tornis sees.

Kell 12 algab ringkäik algusega Kiek in de Kökist linnakindlustuste lähiümbruses ja lõpetatatakse muuseumis bastionikäikudes.

Kell 14 algab tuur Kien in de Köki tornis, kus vaadeldakse esimest teadaolevat Tallinna linnavaadet ja Rootsi-aegse linna maketti.

Venekeelsed tuurid toimuvad kell 13 ja 15.

Osalemine muuseumi sooduspiletiga maksab viis eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.