"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VANANEV ÜHISKOND Arenguseire: pikaajalise hoolduse rahavajadus mitmekordistub (0)
03. juuni 2021
Foto: Scanpix

“22 protsenti Eesti elanikest hooldab või abistab mõnda pikaajalise terviseprobleemi või puudega või eakat inimest,” ütles Arenguseire Keskuse uuringute juht Lenno Uusküla. “Eesti panustab võrreldes teiste OECD riikidega pikaajalisse hooldusese väga vähe ressursse – vaid 0,4 protsenti SKP-st võrrelduna 1,7 protsendiga OECD riikide keskmisega. Võrdsele tasemele jõudmiseks peaksid Eesti kulud pikaajalisele hooldusele ulatuma 460 miljoni euroni aastas.”  

Kui Eesti avalik sektor kulutab pikaajalisele hooldusele aastas üle 100 miljoni euro, siis järgmise 50 aastaga võib OECD prognoosi järgi suureneda aastane vajadus pikaajalise hoolduse teenuste pakkumiseks kuni 900 miljoni euroni arvutades kulu praeguse hinnataseme ja rikkuse järgi, vahendab BNS.

Uusküla sõnul on Eestis pikaajalisest hoolduse kuludest ligi 80 protsenti abivajaja või tema lähikonna kanda. “Abivajajad ja nende lähedased on juba praegu hädas, rahvastiku vananedes muutub puudujääk veelgi suuremaks,” lisas ta.

OECD 2020. aastal tehtud prognoosi järgi võib järgmise 50 aasta jooksul suureneda Eesti vajadus pikaajalise hoolduse rahastamisel kuni 3,3 protsendini SKP-st, mis tähendaks tänase rikkuse ja hinnataseme ligi 900 miljoni euro suurust väljaminekut. 

Eesti võimalusi selle ülesande lahendamisel arutatakse neljapäeval kell 16-17.30 toimuval Arenguseire keskuse veebiseminaril  „Pikaajaline hooldus: kust selleks raha leida?“. 

2021. aastal on Arenguseire Keskuse üheks uurimissuunaks „Pikaajalise hoolduse tulevik“, milles kaardistatakse võimalikud arengustsenaariumid, kuidas vananevas ühiskonnas saaks kõige tõhusamalt korraldada igapäevast abi vajavate inimeste hooldust.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda riigikogu kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.