"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Jaak Aab: Maa saab 20 aasta järel taas õiglase hinna (0)
03. juuni 2021
Jaak Aab Foto Mats Õun

„20 aastat pole maad Eestis hinnatud ning selle hind on kaugele maha jäänud tegelikust turuväärtusest. Nüüd hakatakse maad uuesti õiglaselt hindama,“ ütles tänasel valitsuse pressikonverentsil riigihalduse minister Jaak Aab.

„Keskmiselt on maa hind selle aja jooksul tõusnud seitse korda ning eriti suur tõus on toimunud põllu- ja metsamaa osas,” märkis minister. “Riik, omavalitsused, ettevõtted ja eraisikud vajavad oma maade väärtuse kohta õiget infot, et tehingud saaksid toimuda maa väärtusega kooskõlas.”

Valitsus kiitis täna heaks seaduste muudatused, mille kohaselt toimub järgmine maa korraline hindamine 2022. aastal. Uuendused ajakohastavad maa väärtuse, viies maamaksu kooskõlla maa turuväärtuse põhimõtetega. Muudatused ei puuduta seni kehtivat kodualuse maa maksuvabastust, mis jääb kehtima.

Maksutõusu leevenduseks pakkus Aab välja, et ühegi maaomaniku maks ei saa eelmise aastaga võrreldes kerkida rohkem kui 10%. Muudatuste kohaselt vähendatakse ka maksimaalseid maamaksumäärasid, mida omavalitsus saab kehtestada. Näiteks hakkab maksimaalne maksumäär olema elamumaal ja metsamaal senise 2,5% asemel 0,5% ning ärimaal 1% maa maksustamishinnast. Maksimaalsete maksumäärade langetamine hoiab ära maamaksu liiga suureks muutumise.

Aab kutsus üles ka mitte hirmutama inimesi maamaksu suure tõusuga. „Maksan ka ise kuskil 60 euro ulatuses maamaksu ja kui see tõuseb kolme aasta pärast 66 euroni, siis peaks niisugune kuni 10 protsendiline tõus olema igaühele jõukohane. Pealegi läheb see raha oma elukohajärgsele omavalitsusele. Uus maksumäär tuleb alles 2024 ning see on omavalitsuste tulubaasi osa,“ kinnitas ta.

„Igaüks saab soovi korral enne müügi- või renditehingut vaadata maakatastris maatüki ligikaudset turuväärtust, see vähendab pettuste riski ning hoiab kokku nii era- kui ka avaliku sektori kulusid,” ütles keskkonnaminister Tõnis Mölder. “Kui maa väärtuse andmed on ajakohased, on võimalik seda infot kasutada ka maakasutuse keskkonnasäästlikul planeerimisel ja suunamisel.”

Maa hinna ajakohasena hoidmiseks on vajalik teatud aja tagant maa üle hinnata. Korraline hindamine leiab aset järgmisel aastal ja hakkab sealt edasi toimuma iga nelja aasta tagant.

Maa hindamise seaduse muudatused on planeeritud jõustuma 2022. aasta algusest. Maamaksuseaduse muudatused jõustuvad suures osas 2024. aastal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.