"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
PEALINNA PODCAST Miks ei ole ikka veel presidendikandidaate ning kuidas mõjutab poliitilist maastikku Isamaa uue juhi valimine? (0)
03. juuni 2021

Erakonnad pole välja käinud presidendikandidaate. Kas see on teadlik mäng enne kohalikke valimisi? Miks IT sektor häbeneb oma annetusi erakondadele? Pealinna kuuendas podcastis arutlesid nende üle blogi Meediavaht toimetaja Allan Alaküla, Pealinna toimetaja Aivar Jarne ning Tartu Ülikooli ajakirjanduse- ja kommunikatsiooni magistrant Tanel Kandle.

Arutelu alustati aga värskelt teatavaks saanud läbiotsimisest Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti ruumides seoses uurimisega, mis puudutab riigihangete seaduse võimalikku rikkumis 2018. aasta riigihankega.

Alaküla meenutas Vladimir Panovi läbiotsimiseks tehtud show´d  vahetult pärast 2003. aasta Riigikogu valimisi, mis tõkestas Keskerakonna valitsuse tekke. Panov aga mõisteti aastaid hiljem õigeks. Kandle märkis, et niisugused läbiotsimised on jälle toimunud meedia eelneval teadmisel. „Seeläbi on ka meedia seotud sellega, kui pärast valimisi mingit süüdistust või kohtuotsust ei järgnegi,“ ütles Kandle.

Rääkides presidendivalimistest tõi Jarne esile, et seekord on erakonnad õppinud eelmisest korrast 2016. aastal, kui mitu kuud varem toodi lavale hulga presidendikandidaate, kuid lõpptulemuseks oli ikka erakondade väline president. „Koalitsioonierakonnad tahavad enne kandidaadi väljakäimist olla kindlad, et tal on hääli ka vastasrinnas. Ühelgi parlamendierakonna juhtfiguuril seda praegu ei ole ning seetõttu pole kellegi huvides käia sama rada, mis viis aastat tagasi,“ märkis ta. 

Alaküla märkis, et enne presidenti on oluline Isamaale juhi valimine. „Kui Seederi puhul jääb suure tõenäosusega kõik samaks, siis parempoolsete juhi Perlingu valimine Isamaa esimeheks lööb poliitilise tasakaalu paigast ära. Sellega ilmselt nõrgeneks Keskerakonna positsioon valitsuses, sest kaob eelmise koalitsiooni taastamise perspektiiv,“ nentis ta.

Peatudes Eesti IT sektori juhtfiguuride esimese kvartali rahalistel toetustel parempoolsetele ja Eesti 200-le, tõi Kandle välja, et need peaksid olema paremini põhjendatud. „IT sektor hakkab meedias ja poliitikas üha suuremat rolli mängima, kuid ikka justkui häbeneb seda. Aeg on teadvustada, et nad ei erine millegi poolest teistest erakondade toetajatest ning hea oleks teada ka kohaliku digitaaloligarhia poliitilisi eelistusi,“ ütles ta.

Rääkides Läänemaailma raputavast USA ja Taani Euroopa liitlaste järele nuhkimise skandaalist, juhtis Alaküla tähelepanu poliitilise kontrolli puudumisele luureteenistuste tegevuse üle.  „See, kuidas samal ajal on ka Eestis hakanud ilmuma korraga kõikvõimalikud muud luurelood, on ilmekas näide, kuidas eriteenistused püüavad meedia abiga skandaali fookust hajutada, et tekkinud kahju vähendada,“ sõnas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.