"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Linn ei nõustu Estonia laiendusega teatri platsile (0)
03. juuni 2021
Foto: Mats Õun

“Eelkõige on tegemist muinsuskaitsealaga ja muinsuskaitse hoonega ning see oli algusest peale teada,” sõnas linnapea Mihhail Kõlvart. “Tänaseks on ka teada muinsuskaitse ameti seisukoht, mille järgi ei ole võimalik seda projekti realiseerida. Suures pildis tuleb lähtuda ka sellest, et Tammsaare park on keskkonnakaitse all ja terve see ala on UNSCO muinsuskaitseala.”


Palju kirgi kütnud Estonia uue saali juurdeehituse saaga ei tundu veel lõppu saavat. Tallinn on nüüd selgesõnaliselt öelnud, et linn uue ooperimaja ehitamist praeguse maja külge, ei poolda.

Riigikogu kultuurikomisjon otsustas, et toetab nelja kultuuriobjekti rahastamist, nende seas ka Estonia teatri juurdeehitus teatri platsile. Projekti vastu on häälekalt sõna võtnud nii Tallinna linn, arhidektide liit, kui ka muinsuskaitsjad.

Ka Tallinna inimestega rääkides jääb kõlama mõte, et park võiks jääda alles ning uus maja peaks kerkima mere äärde nagu paljude suurlinnade ooperimajad. Lõpliku otsuse teeb riigikogu.

Linnapea Mihhail Kõlvart sõnas, et linn pole küll põhimõtteliselt projekti vastu, kuid tingimused ei lase seda praeguse plaani järgi teha.

Alternatiive on pakutud mitmeid, üheks näiteks Tallinna Sadama ettepanek, ehitada uus ooperimaja mere äärde, tekitades sellega terve kultuurikvartali linnahalli, kultuurikatla ja kultuurikilomeetri juures.

“Mere äärde mineku küsimus seisab minu arust ikkagi raha, võimaluste ja ressursside taga,” selgitab oma vaadet Estonia peadirektor Ott Maaten. “Seni pole selles konsensuseni jõutud, sest uue hoone hinnasilt on kordades suurem kui juurdeehituse oma.

Edasine sõltub riigikogu otsusest. Riigikogu võtab eelnõu vastu teisel lugemisel, mis toimub tõenäoliselt ülejärgmisel nädalal.


Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.