"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Eesti eriüksuslaste tegevus Malis on ajutiselt peatatud (0)
04. juuni 2021
Scanpix

Prantsusmaa on ajutiselt peatanud oma kaitsekoostöö ja ühiste sõjaliste operatsioonide läbiviimise Mali kaitseväega. Otsus langetati konsulteerides oma lähiliitlastega, sealhulgas Eestiga, ütles BNS-ile kaitseväe peastaabi teavitusohvitser.

“Eesti jalaväerühm operatsioonil Barkhane jätkab oma igapäevaseid tööülesandeid. Sihtüksuse Takuba raames osalevad Eesti eriüksuslased on koos Prantsuse eriüksuslastega ajutiselt peatanud ühise operatsioonialase tegevuse Mali kaitsejõududega,” sõnas ta.

Pressiesindaja lisas, et koostöö on peatatud seniks, kuni on kindlus, et Malit juhib tsiviilvõim ning peetakse kinni üleminekuperioodi pikkusest ja vajadusest läbi viia valimised.

Prantsusmaa teatas neljapäeval, et peatas sõjalised ühisoperatsioonid Mali vägedega pärast riigipööret, mis oli riigis juba teine üheksa kuu jooksul. Prantslaste sõnul vajavad nad tagatisi, et tsiviilisikud naasevad Malis võimule.

“Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECOWAS) ja Aafrika Liit on seadnud nõuded ja punased jooned Mali poliitilise ülemineku raamistiku selgitamiseks. Nende tagatiste ootel on Prantsusmaa otsustanud ajutise meetmena peatada ühised sõjalised operatsioonid Mali vägedega,” seisis ametlikus avalduses.

Mali üleminekupresident kolonel Assimi Goïta haaras eelmisel nädalal võimu, tagandades üleminekuvalitsuse juhid, kes olid asunud ametisse pärast augustikuist riigipööret, millega kukutati Mali valitud president Ibrahim Boubacar Keïta. Konstitutsioonikohus nimetas senise huntajuhi Goïta üleminekupresidendiks. 

Malis vallandus konflikt 2012. aastal, kui kohalikud tuareegi separatistid tõstsid džihadistide toel riigi põhjaosas mässu.

Islamistlik vägivald hakkas levima lõuna poole ning on nüüdseks jõudnud Mali keskossa ning naaberriikidesse Burkina Fasosse ja Nigerisse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.