"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
ABI TÖÖTUTELE Koroonaaegsetele töötutele hakatakse maksma hüvitist 60 päeva kauem juba septembrist (0)
04. juuni 2021
Foto Aleksandr Guzhov

„Soovime kiiresti töötutoetuste maksmise pikendamise 60 päeva võrra riigikogus heaks kiita, et see võimaldaks toetusi maksta ka neile, kes jäid tööta koroonaviiruse tipphetkel möödunud talvel,“ ütles riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Siret Kotka Pealinnale. „Töötus on praeguseks langenud alla 8,5 protsendi ning praegu lisanduvad töötud sel juhul enam 60 päevalist pikendust töötutoetusele ei saaks.“

Sotsiaalkomisjon kiitis neljapäeval heaks kõrge töötuse määra puhul rakenduvad muudatused, millega muu hulgas pikendatakse ajutiselt töötuskindlustushüvitise ja töötutoetuse maksmise kestust 60 kalendripäeva võrra juhul, kui registreeritud töötuse määr tõuseb Eestis üle 8,5 protsendi.

Kotka sõnul tegi komisjon ise kahe lugemise vahel valitsuse algatatud eelnõule muudatusettepaneku soovides kahandada töötute süvavaesuse riski. „Peagi jõuab kätte aeg, mil toona töötuks jäänuil ja siiani tööd mitteleidnutel lõppeb õigus töötushüvitisele,” rääkis Kotka. “Kavandatud muudatuse kohaselt võimaldame töötutel, kelle töötushüvitised on kõrgema töötusega perioodil lõppemas, töötutoetuse maksmist ajutiselt üks kord pikendada 60 päeva võrra. See on mõeldud isikutele, kel lõpeb töötutoetuse maksmine tänavu septembrist kuni järgmise aasta 28. veebruarini. Kõrgema töötuse määrana mõistame siin töötust alates 8,5 protsenti.“

Lisatoetus ka töötuskindlustushüvitiste saajatele

Sotsiaalministeeriumi tööhõivepoliitika osakonna töötushüvitiste ja tööturutoetuste juht Kadi Kanarbik selgitas, et muudatus puudutab nii töötutoetuse kui töötuskindlustushüvitise saajaid. Hüvitiste pikendamine sõltub registreeritud töötuse määrast Eestis. „Kui registreeritud töötuse määr Eestis tõuseb üle 8,5% siis pikendatakse töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise maksmist 60 päeva võrra nendel inimestel, kelle hüvitis lõppeb registreeritud töötuse määra avaldamise kuule järgneval kuul. Registreeritud töötuse määra arvutab ja avaldab oma kodulehel üks kord kuus töötukassa.“

Ta tõi näiteks, et kui registreeritud töötuse määr septembris 2021 on 8,6% ja töötukassa avaldab registreeritud töötuse määra 10. oktoobriks, siis töötuskindlustushüvitist ja töötutoetust pikendatakse nendel töötutel, kellel see lõpeks novembris 2021. „Kui inimesele on käesoleval kevadel määratud töötutoetus või töötuskindlustushüvitis, siis nende lõppemine jääb sõltuvalt määratud hüvitise pikkusest sügise või isegi talvekuudesse. Töötukassa pikendab hüvitiste maksmist automaatselt, inimene eraldi avaldust esitama ei pea,“ märkis Kanarbik.

Registreeritud töötuse määr on eelnõu seletuskirja kohaselt registreeritud töötute osakaal 16-aastasest kuni pensioniealisest tööjõust (hõivatud ja töötud) kuu lõpu seisuga. Töötuse määr tõusis Eestis üle 8,5 protsendi selle aasta alguses. Viimati oli registreeritud töötus üle 8,5 protsendi aprilli lõpus.

Kiire menetlemine

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt lausus, et kõrgem töötuse määr seati tingimuseks eelkõige seetõttu, et töö leidmisel on oluline ka tööturu üldine olukord. „Mida rohkem töötuid, seda suurem on konkurents vabadele töökohtadele ja seda suurem oht on tööst ilmajäänutel vaesusriskiks. Loomulikult võiks see määr madalamgi olla, Seadusemuudatus loodetakse parlamendis vastu võtta paari nädala jooksul, et see jõuaks jõustuda hiljemalt juulis. kuid peame ka seda silmas pidama, et inimestel säiliks huvi tööd leida ning mitte ainult toetustele loota,“ ütles Kütt.

Töötukassa pressiesindaja Annika Koppel sõnas, et töötukassa on pärast seadusemuudatuse jõustumist valmis omalt poolt kiiresti leidma tehnilised lahendused, et pikendatud töötutoetused jõuaksid automaatselt toetuste vajajateni.

Seaduseelnõu teine lugemine on riigikogus järgmisel nädalal ning see peaks jõustuma juulis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.