"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
JUHTKIRI Helsingi pisaraid ei usu (0)
07. juuni 2021

Turismiettevõtlusele terendas lootus, et 15. juunist loobub Soome piiriületuspiirangutest. Teade, et peaaegu mitte midagi ei muutu vähemalt 27. juunini, mõjus külma dušina.

See annab märku, et sel suvel külastab meid marginaalne arv põhjanaabreid. Aega on hooaja päästmiseks liiga vähe. Ainsa leevendusena lubab Soome pool küll lennukitega tööl käimiseks pendelrännet. Kuid see paistab kosmeetilise järeleandmisena Euroopa Komisjoni näpuviibutustele, et Soome peaks oma piiriületuskorda teiste EL maadega ühtlustama. Praegu pole märkigi, et Soome loobuks Eesti suunas antud reisihoiatusest, mis on sealsete turistide siia saabumise peamine takistaja.
Formaalselt piirab nii pendelrännet kui ka turismi Soome valitsuse arvates Eesti ikka veel liiga kõrge nakatumisnäit 100 000 elaniku kohta, mis on üle 135. Ei tohiks aga olla rohkem kui 25. Tallinki omanik Enn Pant kasutas intervjuus ERR-ile suletuse kohta sõna “müstika”. Teisalt on Soomes tegutsevate Eesti ettevõtjate meelest Soome üsna selgelt rakendamas protektsionismi, kaitstes siseturgu. Ühelt poolt püütakse Eestist vastu võtta vaid hädavajalikku tööjõudu, püüdes survestada Soome tööandjaid kohalikele töötutele präänikut pakkuma. Teisalt edendatakse siseturismi ning kaitstakse ärisid Eestis saabuva odavama kauba eest.
Kui Eestist sai 1. mail 2004 Euroopa Liidu liige, siis me ei tajunud, et liidu väärtused – kui kasutada ametnike armastatud kantseliiti – kehtivad ainult n-ö tavaelu tingimustes. Pandeemiast ei osatud kurja undki näha. Kaugeltki mitte aimata, et üks EL vabadusest ehk töötajate vaba liikumine võiks löögi alla sattuda. Mitte ainult Eesti, vaid ka Euroopa Komisjoni ametnike meelest ei vasta Soome piirieeskirjad kokkulepitud reisimissoovitustele ega Schengeni eeskirjadele. Teisalt pole hooba, mis sunniks Soomet otsuseid muutma. Kõige selle taustal kerkib küsimärk Tallinna-Helsingi tunneli või ka Rail Balticu mõttekuse kohale. Me kõik elame lootuses, et sellele pandeemiale saame nüüd lähiaastal joone alla. Aga siis tuleb ehk aastate pärast järgmine. Kui iga riik ajab oma poliitikat, muutuvad taolised riikidevahelised kiirteed mõttetuks. Kui tunnel oleks praegu valmis ja töös – kas see oleks juba pankrotistunud? Kui hämmastumisega jätkata, siis pole Soome huvitunud ka Eesti elektroonsest vaktsineerimistõendist, ehkki seda saaks hõlpsasti piiriületusel kasutada. Üsna ilmselt ei pane Eesti ametnike pingutused ega osutamine riigipiiriga pooleks aetud peredele Soomet meelt muutma. Seda suudaks teha vaid sealne sisemine rahulolematuse surve. Kindlasti pole see soovitus originaalne, kuid aitab ainult soomlaslik enesekeskus. Kõik, mis te olete kavatsenud kulutada puhkuseks, kulutage kodumaal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.