"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Kinnisvaramaks oleks õiglasem kui praegune maamaks (0)
07. juuni 2021
Foto: Ilja Matusihis

Ajal, mil riigieelarve vajaks hädasti uusi tuluallikaid, ei näe parempoolsemad erakonnad kinnisvaramaksus siiski väljapääsu. ERR-i põgusas küsitluses selgus, et ainsana pooldavad asja üle arutlemist vaid sotsiaaldemokraadid ja keskerakondlased.

Kinnisvaramaksudest on Eestis ainsana maamaks. Sedagi võib pidada ebaõiglaseks. Ühel kahest sarnase suuruse maatükil võib olla eramu, teisel aga hotell. Lisaks kaotati veel aastaid tagasi kodualuse maa maks, nii et paljud maaomanikud ei maksa ka maamaksu. Teisalt vääriks arutlemist, kas ei peaks kinnisvaramaksu kehtestama sellelt teenivatele inimestele, kes saavad kas üüri- või renditulu. Juba 2018. a soovitas rahvusvaheline valuutafond asendada maamaks kinnisvaramaksuga.

Esiteks ei ole omand Eestis erinevalt teistest EL maadest peaaegu üldse maksustatud. Ja teiseks oleks kinnisvaramaks, kui sellele seataks konkreetsed kriteeriumid, näiteks tulu teenimine, ikkagi maamaksust õiglasem. Majandusteadlane Viktor Trasberg on 2018. a välja toonud, et ühiskonna jaoks tähendavad kinnisvara omanikud suuremat väljaminekut. Alates kasvõi igasuguseid varasid puudutavate registrite riiklikust pidamisest. Üks võimalus kinnisvaramaks kehtestada oleks aga selle sidumine vara väärtusega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.