"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Põlevkiviõli tehase raha peaks suunama põlevkivi uurimiseks (0)
07. juuni 2021
Põlevkiviõli. Foto: Scanpix

Peaaegu ühel ajal ilmus kaks head uudist. Eesti Energia loobub kiirendatud korras ehk 5-10 lähema aasta jooksul põlevkivi põletamisest elektriks. Ja õhuväe välja töötatud uus radarisüsteem võimaldab elektritootmise tuulikuid püstitada nüüd juba terves Eestis. Loodetavasti saadakse uued radarid tööle viie aasta pärast, kui põlevkivist elektritootmise lõpp paistab.

Siiamaani ei ole tuuleparkide arendajatele teatud piirkonnad teatavasti radarite töö häirimise põhjusel lubatud. Eesti Energia kavatseb põlevkivi mõistagi kompenseerida päikeseparkide, maismaa ja meretuuleparkide rajamisega. Mis jääb aga rääkimata, on see, et keskkonnahoid maksab. Ilmselgelt läheb elektri hind tarbija jaoks edaspidi ainult tõusvas joones. Roheline elekter sõltub teatavasti ilmaoludest ja aastaaegade eripäradest. Edasi küsivad paljud, kas EE peaks loobuma põlevkivi kaevandamisest ka õli põletamiseks.

Üsna ilmselgelt peaks. Praegune õli põletamise tehnoloogia on lihtsalt öeldes suure halli habemega ja saadav toode üsna saastav. Uue õlitehase rajamiseks kulutatavad miljonid peaksid minema tehnoloogilisteks uuringuteks ja uuendusteks, et õli ajamise asemel toota tarbekeemiat. Siit võiks areneda tehnoloogiad, mille müük tooks ühtlasi lisaks toodete endi müügile eksporttulu. Põlevkivi leidub ka teistes maades, kasvõi Hiinas.

Seega peaks lähemat 5-10 aastat tõsiselt kulutama uute tehnoloogiate arendamisele. Võimalik on ka ökoloogiline ja mitte saastav põlevkivitööstus ehk tarbekeemia tootmine. Meie aga ei ole uurimise ja tehnoloogiate mõttes teinud ühtegi sammu nõukogude aja pärandist ja selle ekspluateerimisest kaugemale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.