"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
ÜKSKI ASITÕEND EI OLNUD PIISAV Tšehhi naised võitlevad kokkuleppeta seksi kriminaliseerimise eest (0)
07. juuni 2021
Foto Pixapay

Tšehhi Vabariigis nõuab vägistamise õiguslik määratlus seda, et ähvardatakse vägivallaga. Kampaania korraldajad ütlevad aga, et see on läbikukkunud paragrahv, vahendab Briti ajaleht The Guardian.

„Ma tundsin end pärast kohtuotsuse väljaütlemist nii eksinuna. Justkui sellest, et ta mind lihtsalt vägistas, ei piisanud kuidagi,” ütles Jana Novak.

Prahast pärit Novak esitas 2019. aastal oma ründaja vastu süüdistuse ja pidi kannatama 18 kuu pikkust kohtuasja arutamist. „Mul olid olemas kõik tõendid, jubedad sms sõnumid, meditsiinilised andmed,” ütles Novak. „Aga sellest ei piisanud.“ Kuigi kohus leidis, et tegemist oli kokkuleppeta seksiga, mõisteti kostja õigeks, kuna polnud piisavaid tõendeid vägistamise kohta.

Vägistamise õiguslik määratlus nõuab Tšehhi õiguse alusel aga vägivalda, vägivalla ohtu või ohvri suutmatust end kaitsta. Kampaania korraldajad väidavadki, et see määratlus on liiga kitsas ja aitab kaasa sellele, et riigis polegi kokkuvõttes nii palju vägistamisi.

Hinnanguliselt pannakse Tšehhis igal aastal toime umbes 12 000 vägistamist, teatas seksuaalse vägivalla vastu võitleva mittetulundusühingu Konsent asutaja Johana Nejedlová. Kuid nendest vaid umbes 600 puhul teatatakse õigusorganitele. Osa neist – 2019. aastal vaid 78 juhtumit – lõppesid eduka süüdistuse esitamisega.

Konsent koos Amnesty Internationali ja naiste õiguste mittetulundusühinguga Tšehhi naiste lobby (Česká ženská lobby) kutsuvad Tšehhi poliitikuid üles toetama seaduseelnõud, millega laiendatakse vägistamise määratlust. „Me nõuame uut vägistamise määratlust, mis hõlmaks ka mittenõusolemist, mitte ainult vägivalla kasutamist,” ütles Nejedlová.

Ohvrid jäävad abita

Praeguse õigusliku määratlusega jäid ohvrid abita, ütles advokaat ja naiste õiguste kaitsja Lucie Hrdá. Ta kirjeldas juhtumit, kus tema klient oli lukustatud tema enda koju ja seal vägistatud. Hoolimata tõenditest, mis sisaldasid tekstisõnumit: „Vabandust, et ma teid vägistasin,” mõistis kohus ründaja õigeks, sest leidis, et ta ei kasutanud ohvri vastu füüsilist vägivalda. Kohtu otsuse järgi ei olnud ohver kaitsetus seisundis.

„Seadus ei tunnista kaitsetust joobeseisundi, õpitud abituse või kurjategijast psühholoogilisse sõltuvusse sattumise tõttu,” ütles Hrdá.

Seaduse kitsasale piiritlusele annab jõudu asjaolu, et mittekonsensuslik seks ei olnud alati vale, ütles Nejedlova. Euroopa Komisjoni 2016. aasta soolise vägivalla aruande kohaselt arvab ligi veerand Tšehhi inimestest, et partneri seksiks sundimine ei peaks olema seadusevastane.

Nejedlová sõnul sooritavad umbes 90% vägistamistest Tšehhis kas partnerid, pereliikmed või keegi, keda ohver tunneb. “Sagedane narratiiv, mida me kuuleme, on see, et naine ütleb oma partnerile, et ta ei taha temaga seksida, kuid partner läheb sellegipoolest edasi.”

Ta lisas, et paljud ohvrid isegi ei mõista, et kokkuleppeta seks on tegelikult vägistamine. „Isegi paljusid neist, kes seda teavad, lükkab vastumeelsus perekonna lõhenemisel tekkiva valu, eriti arvestades väikest süüdimõistmise võimalust, kuriteost teatamisest eemale.

Nejedlová loodab, et parlament kaalub uut õiguslikku määratlust pärast üldvalimisi selle aasta oktoobris. „Küsitlused näitavad, et seksuaalkuriteod on noortele valijatele üheks prioriteediks,” ütles ta.

#MeToo haardes

Tšehhi on poliitilise skandaali haardes, mis õhutab arutelu suhtumise üle seksuaalvägivalda ja ahistamisse. Euroopa Liidu meelse erakonna Top09 poliitik Dominik Feri astus mais tagasi pärast väidetavaid vägistamisi ja seksuaalseid rünnakuid. Feri, kes on tugevalt tagasi lükanud kõik väited seksuaalse vägivalla ja kallaletungi kohta, möönis Instagrami postituses, et tema varasem käitumine oli mõnikord sobimatu.

Kahe peamise opositsioonilise partei juhid on andnud märku oma toetusest vägistamisseaduse muutmisele. „Iga kümnes Tšehhi naine on seksuaalse rünnaku ohver,” ütles Top09 juht Markéta Pekarová Adamová. „Lisaks üldisele harimisele ja kampaaniale peame kehtestama vägistamise uue õigusliku normi.” Seda tervitas ka liberaalse erakonna Stan juht Vít Rakušan. „Ma olen kindel, et uus õiguslik määratlus on õige tee,” ütles ta.

Kui seadust muudetakse ühineks Tšehhi nende Euroopa riikidega, nagu Suurbritannia, Iirimaa, Belgia, Küpros, Luksemburg, Island, Saksamaa ja Rootsi, mis määratlevad ilma nõusolekuta vägistamise.

Samuti aitaks see riigil järgida Istanbuli konventsiooni, mis on pöördeline inimõiguste alane õigusakt, mille eesmärk on ennetada soolist vägivalda ning mis käsitleb vägistamist kui „konsensuseta seksuaalset laadi tegevust”. Kuigi Tšehhi allkirjastas konventsiooni 2016. aasta mais, ei ole ta seda veel siseriiklikku õigusesse üle võtnud, mis tähendab, et selle sätted ei ole riigis õiguslikult siduvad.

Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla osakonna juhataja Johanna Nelles ütles, et neis riikides, kes lisasid nõusolekuta vägistamise oma õiguskorda, on ka kõrgemad süüdistuste esitamise ja süüdimõistmiste tase. „Paljud naised ja tüdrukud teatavad vägistamisest ja seksuaalsest vägivallast, sest nad tunnevad, et määratlus vastab nende kogemustele, mis ei ühti alati jõuga sundimisega.

„Pikemas perspektiivis aitab see muuta mentaliteeti ja suhtumist, et tagada poolte nõusolekul põhinevad terved seksuaalsuhted,” ütles Nelles.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.