"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
PEALINNA PODCAST Kas ülemaailmne ettevõtete tulumaks on kasulik Eestile ning miks Soome ei ava oma piire reisimiseks? (0)
08. juuni 2021

Maailma suurriigid on kokku leppinud ülemaailmse tulumaksu miinimumi kehtestamises? Mida on Eestil sellest võita või kaotada? Millistel kaalutlustel keeldub Soome ikka avamast piire töörändele Eestist? Kas Postimehe tihe peatoimetaja vahetus muudab ka lehte?

Pealinna seitsmendas podcastis arutlesid nende üle blogi Meediavaht toimetaja Allan Alaküla, Pealinna toimetaja Aivar Jarne ning venekeelsete Tallinna uudiste toimetaja Mihhail Vladislavlev.

Alaküla ütles, et G7 riikide kokkulepe ülemaailmse tulumaksu miinimumi osas on väga tervitatav, kuid selle lõplikuks jõustamiseks peavad sellega kaasa tulema kõik suurriigid. „Kas näiteks Hiina ja Venemaa sellega kaasa tulevad, on veel lahtine. Samas on ka Euroopa riikidel, nagu Iirimaa ja Holland aeg lahti lasta oma traditsioonilistest maksuerisustest, mis tõid nendesse riikidesse hulga investeeringuid ja suurkorporatsioonide peakortereid,“ lausus ta.

Jarne sõnul on ka Eestil raske leppida uute maksustamisreeglitega, mis tulevad suurriikide kokkuleppe tulemusena või rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu. „Kui Eestis on valitsuse koalitsioonipartneritel lähiaastateks siseriiklik kokkulepe, et maksusüsteemi ei muudeta, siis kuidas sobitub sellesse täiesti uus, väljast tulev maksuloogika? Eriti veel kui see ei lähe kokku meie ettevõttekeskse maksusuunaga, et taotleda ka rahvusvaheliselt ettevõtte tulumaksusüsteemile erandi kehtestamist,“ märkis ta.

Arutledes Soome reisipiirangute üle sõnas Vladislavlev, et need ei ole vastavuses hea tavaga kahe naaberriigi suhetest. „Eesti ja Soome läbikäimine enne koroonapiiranguid ei ole kuidagi andnud alust nii pikalt piiri kinni hoida. Kui nüüd on Eesti pool sunnitud veidi kõvemat häält tegema, siis pole see niivõrd kriitika põhjanaabri suunal, kuivõrd soov meie sõnumit kuuldavamaks teha.“

Alaküla nentis, et kui Eesti oleks enne piirangute kehtestamist suutnud saata Soome saadikuid, kellele oleksid avatud kõik võimukoridoride uksed, küllap siis avanenuks kiiremini ka Soome laevade ja sadamate reisiväravate uksed.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.