"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
UURING Vabal ajal töötamine võib teile kasulik olla (0)
08. juuni 2021
Foto Pixapay

Jyväskylä ülikooli teadlaste uus uuring näitas, et väljaspool tööaega töötamine võib aidata mõne töötaja kurnatust vähendada. Ülikooli keeleteaduse ja kommunikatsiooniteaduste osakonna meeskonna uuring jälgis tuhandeid IT-sektori töötajaid.  

Teadlased leidsid, et tööga seotud ülesannete täitmine väljaspool tavapäraseid kontoriaegu oli positiivses korrelatsioonis töö kontrollimise tundega. “See on seotud sellega, millal, kus ja kuidas keegi töötab. See on oluline, sest suurem autonoomia võib aidata töötajatel vähendada oma töö emotsionaalset koormust,” ütles projekti juht professor Anu Sivunen.  

Vastuolu varasemate uuringutega

Sivuneni järeldused lähevad vastuollu enamiku selles valdkonnas tehtud varasemate uuringutega. Enamiku töö negatiivseid mõjusid käsitlevate uuringute järeldus on see, et kättesaadavus väljaspool tööaega takistab töötajatel taastumisaega, mis on vajalik akude laadimiseks ja vaimseks tööks lahutamiseks. 

Sivunen rõhutas siiski, et väljaspool tavapärast tundi töötamine ei tähenda, et peaks olema kogu aeg kättesaadav. “Väljaspool tööaega kontakteerumine ei tähenda, et töötajad peaksid olema kogu aeg kättesaadavad, vaid pigem seda, et nad saavad ise otsustada, millal sõnumitele vastata. Kättesaadavus ei tähenda kogu aeg tööl viibimist, vaid pakub võimalust korraldada tööpäev erineval viisil. Näiteks aitab oma aja järgi mõistlikul viisil kontrollida oma e-kirju,” ütles ta.  

Töötajal peaks olema õigus end „välja lülitada“ 

Jaanuaris toetas Euroopa Parlament algatust, mis annab ELi töötajatele õiguse “välja lülituda” ja olla vaba aja jooksul kokku puutumatu. Algatuses on öeldud, et töötajatel peaks olema õigus oma telefonid ja e-posti kontod ilma tagajärgedeta sulgeda. Tööaeg on põhiline inimõigus, ütles parlament. „Väljalülitamise õigus” pole veel seaduses sätestatud. Kuigi Euroopa Parlament hääletas algatuse poolt, ei ole veel kogu ELi hõlmavaid eeskirju, mis annaksid töötajatele õiguse oma telefonid välja lülitada.  

2017. aastal küsis Yle pärast Prantsusmaa sarnaste õigusaktide kehtestamist Soome erakondadelt, kas nad toetaksid sellist sammu. Parteid olid selgelt lõhestunud: Keskerakond, Soomlaste Partei, Rahvusliku Koalitsiooni Partei ja Kristlikud Demokraadid ei pooldanud seadust. Kuid SDP, Vasakliit ja Rohelised toetasid seda ideed.

Oponendid ütlesid, et see on teema, mida tuleks käsitleda töökohal või kohaliku kokkuleppe alusel ning et reeglite seadusega seadmine oleks liiga paindumatu lahendus.  

2017. aastal oli kõige häälekam vastuseis võimalikule töötajate vaba aega kaitsvale seadusele Soome Parteilt. Rohelised olid valmis Prantsuse mudeli otse omaks võtma.  

Soomes muudeti tööaja seadust 2020. aasta alguses. Uus seadus annab tööandjatele suurema vabaduse paindliku tööaja määramiseks.  

Euroopa Liidu tööõigus seab miinimumnõuded liiklusriikide seadustele, nii et kui Euroopa Parlamendi toetatud algatusest peaks saama ELi direktiiv, oleks sellel mõju ka Soomes.  

Allikas Yle 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.