"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Hanna Sepp: India tüve levik on pead tõstmas (0)
09. juuni 2021
Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepp. Foto autor: Mats Õun.

“Praeguseks on tuvastatud 11 India ja 68 LAV-I tüve. India tüve levik on järjest pead tõstmas,” sõnas Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepp kolmapäevasel pressikonverentsil.

Sepa sõnul on India tüvi nakkavam, kui algne tüvi ning India tüvi on vaktsiinide suhtes vähem tundlikum. Ta lisas, et Raplas leidis aset nakatumiskolle India tüvega. “Ühe lasteasutuse lõpupeo käigus oli nakatumispuhang Raplas. India tüvega nakatunu viibis lasteasutuses ja nakatas ka teisi,” nentis ta.

Sepa sõnul saab selle koldega seotud täpsematest numbritest rääkida aga järgmisel nädalal. Olukord on tema sõnul kontrolli all ja kuigi on leitud uusi nakatunuid, siis haigestunud lähikontaktsed on olnud eelnevalt isolatsioonis ning neid on nõustatud.

Epidemioloogiliselt oleme kollases seisus

“Epidemioloogilises mõttes oleme kollases ehk keskmises seisus. Langustrendis on nakatumiskordaja R, mis on 0,74. Sellisel tasemel on juuni lõpus 30 nakatunut päevas,” ütles Sepp.

Ka tervise- ja tööminister Tanel Kiik märkis, et nakatumisrisk on langemas ja haiglaravi koormus on langenud umbes 10 korda madalamale tasemele kui tipphetkel.

“Oleme jõudnud iga päev lähemale eesmärgile, et juuli lõpus oleks vaktsineeritud 70 protsenti täisealistest elanikest. Viimase ööpäevaga tehti ligi 10 000 doosi, kokku on tehtud 800 000 doosi, kuid vaktsineerimine sõltub ka tarnetest,” ütles Kiik.

“Jätkuvalt on üleskutse vaktsineerimist teha. Vaktsineerimine ei aita ainult teise laine lõppu murda, vaid aitab kolmandat lainet ära hoida. Seda näitab nii meie kui teiste riikide kogemus. Seepärast maailma progressiivsem osa vaktsineerimisega tegelebki,” lisas Kiik.

Vabu aegu vaktsineerimiseks leidub üle Eesti

Vaktsineerimise töörühma juhi Marek Seeri sõnul on digiregistratuuri broneerimistempo vähenenud. Teisipäeval tehti vähem kui 5000 broneeringut. Vabu aegu on aga kõikjal. “Aegu avatakse järk-järgult, kui päevad on täitunud, siis avatakse ka järgmised ajad,” sõnas ta.

“Praegusel hetkel tundub, et on vaikselt hakkamas tekkima see aeg, kus meil on võimekus vaktsineerida suurem kui tegelikult teeme,” sõnas Seer. Olukorra parandamiseks jätkatakse vaktsineerimist tööandjate juures, sest see on ennast tõestanud. Kui varem kasutati meedet peamiselt Ida-Virumaal ja Harjumaal, siis nüüd avatakse võimalus üle Eesti.

“Oleme kaasanud ja kaasame veelgi eratervishoiuasutusi, et teha vaktsineerimist mugavamaks igal pool,” lisas Seer. “On hea aeg esimene süst ära teha, siis jõuad enne sügist ära teha ka teise doosi ja saad sügiseks täiskaitse.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.