"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
VIDEO! Söömishäiretega laste hulk suureneb (0)
09. juuni 2021
Jana Ehasoo.

“Ärevuse tase on üldiselt tõusnud ja söömishäired on tugevalt ärevusega seotud. Tavapärane rutiin on ära kadunud – inimesed ei saa käia tavapäraselt tööl ja koolis,” ütles psühholoog Jana Ehasoo, kes tegutseb patsientidega, kel on söömishäired.

Hinnanguliselt on Eestis vähemalt 50 – 90 000 söömishäirega inimest ja neist umbes 20% on lapsed. Koroonaaeg ka söömishäirete problemaatikat veelgi kriitilisemaks muutnud.

Kõigist söömishäiretest kõige tõsisem on anoreksia, sest 25% juhtudest lõpeb see haigus surmaga. Snežana on pidanud anoreksiat põdevat tütart viima haiglasse jõuga, viimases hädas, et päästa tütre elu.  

“Minu tütar oli natuke üle kolme kilo viimane kord kui ta läks haiglasse. Teda on kaks korda hospitaliseeritud tahtest sõltumatu raviga,” tõdes söömishäirega lapse ema ja Söömishäirete Liidu asutaja Snežana Härma.

Snežana tütre haigus on kestnud 5 aastat. Ravile kulutab pere igakuiselt ligi 600 eurot, mis käib aga ilmselgelt üle jõu. Poole aasta eest lõi Snežana Söömishäirete Liidu, et viia kokku abivajajad ja teenused, mida pakutakse söömishäiretega patsientidele tasuta.  

Näiteks pakub riik söömishäirega patsiendile 4300 euro eest teraapiat. Paraku aga kõik, kes seda vajaksid, ei ole seda saanud.

“Ühe juhtumi puhul juba kaks kuud võitleme ühe neiu eest, aga ta ei ole siiani abi saanud. Lastekaitse töötaja käis tal kodus ja kuna kodus paistis kõik korras olevat, tolmu ei olnud, siis justkui järeldati, et söömishäirega ta lisaabi ei vaja ja tüdruk on siiani abita,” kirjeldas Härma.

Sama tüdruk on lapsepõlves kogenud vägistamist, psühhiaater on tänaseks hinnanud, et tal on sügav depressioon, lisaks ka söömishäire.

Mõne päeva eest teatas sama tüdruk ka Söömishäirete Liidule, et on valmis teinud hüvastijätukirja.

“Selles süsteemis on lastekaitse sõna peamine ja nii ongi. Ega siin pole muud kui teha neid kohtumisi ja rääkida, eelkõige ametnike vahel, aga ametnike vahel on see suhtlus aeganõudev, aga abivajajale on ootamine piin,” nentis Jana Ehasoo.

Igal juhul tasub söömishäirega abi otsida, sest nagu haigustega ikka, mida varem alustada, seda kergem on ravi. Kiiret nõustamist saab Söömishäirete Liidust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.