"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Eurojalgpall 2020/21 Ajalugu ütleb, kes võidab jalgpalli EM-i? (0)
10. juuni 2021
Foto: Scanpix

24 riiki alustavad homme jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri. Ainult üks saab trofeega lahkuda. Aga milline neist?

Kas Portugal kaitseb tiitlit, mille nad viis aastat tagasi võitsid? Kas Saksamaa või Hispaania võivad võita rekordilise neljanda karika? Kas on võimalik veel üks Kreeka stiilis šokk? Või saab Inglismaa lõpuks jälle mõned hõbenõud kätte?

Vaadates varasemate turniiride trende, statistikat ja mustreid, eemaldas BBC Sport 23 riiki ja on jõudnud lõplikule järeldusele, milline neist kroonitakse 11. juulil Londoni Wembleyl Euroopa meistriks.

Heaks nõuandeks on lugemisel, et sa ei võtaks seda liiga tõsiselt.

Kvalifitseeru automaatselt

Alustame lihtsast, kuid ilmsest. Kuna playoff-id lisati Inglismaal Euro 96 turniiri kvalifikatsiooniprotsessi, ei ole ükski võistkond selle meetodi abil jõudnud finaali.

Euro 2020 finaalturniirile jõudis playoff-ide kaudu neli koondist. Nende eemaldamine potentsiaalsete võitjate nimekirjast tähendab kahjuks ka seda, et välja langeb Šotimaa, kes osaleb oma esimesel suurturniiril pärast maailmameistrivõistlusi Prantsusmaal 1998.

Ole oma kvalifikatsioonigrupi tipus

1996. aasta finaalturniiril osales esmakordselt varasema kaheksa riigi asemel 16 võistkonda (praegu 24). Sellest ajast alates on kvalifikatsiooniturniiri võitmine osutunud hädavajalikuks, et tuua esikoht ka kogu turniirilt.

See kitsendab märkimisväärselt praegust tabelit, vähendades seda 10 võistkonna võrra, põhjustades samal ajal ka mõningaid suuri traumasid.

Praegune karika hoidja Portugal on nüüd maha arvatud, nagu ka Holland ja Taani, kes võitsid vastavalt 1988 ja 1992. Suured lootused peab selles arvestuses maha matma ka näiteks Wales.

Ära ole võõrustaja

Kümnel turniiril alates 1980. aastast on ainult üks riik võitnud turniiri oma kodupinnal. See oli Michel Platini juhitud Prantsusmaa 1984. aastal.

Kuna tänavune turniir jaguneb üle kontinendi ja võõrustajaks on tervelt 12 riiki, tähendab võõrustajariikide eemaldamine jalgpalliväljakult veel nelja meeskonna minekut, eesotsas kolmekordsete võitjate Saksamaa ja Hispaaniaga.

Samuti on audis Inglismaa. See tähendab, et kolme lõvi fännid peavad kannatama vähemalt 56 aastat (Inglismaa viimane tiitel pärineb aastast 1966) kui 2022. aastal tulevad maailmameistrivõistlused Kataris.

Eelmine finaal

Viimasest kuuest võitjast viis on mänginud ka eelmises finaalis. Ainus riik, mis seda statistikat ei toeta, on Kreeka, kes šokeeris oma võiduga jalgpallimaailma 2004. Enne seda turniiri Portugalis hinnati kreeklaste võiduvõimalusi vahekorras 150:1. Kuni sinnani polnud nad võitnud suurturniiril ainsatki matši.

Nende kriteeriumide arvestamisel jäävad kõrvale Horvaatia, Poola, Šveits ja Ukraina. Nii jääb meile järele kaks hästi tuntud riiki viimaseks etteasteks.

Palju meistrite liiga mängijaid

Selle pusle lõpplahenduseks tuleb tugineda lausa raskekaalu statistikale.

Kõik selle sajandi 10 suurturniiri võitjat – maailmameistrivõistlused ja Euroopa meistrivõistlused – on olnud eelmise hooaja Meistrite liigas alustavate mängijatega viie kõrgeima asetusega riigi seas.

Näiteks viimase tšempionaadi puhul 2016. aastal oli Portugal selles asetuses viiendal kohal, andes 2015/16. aasta meistrite liigale 27 mängijat. 2018. aasta MM kuld Prantsusmaa oli esindatud 49 mängijaga 2017/18. aasta meistrite liigas.

2020/21. aasta meistrite liigasse on enim mängijaid pakkunud viis parimat riiki: Prantsusmaa (63), Brasiilia (58), Hispaania (51), Saksamaa (38) ja Ukraina (32). Näiteks Belgia on 18 mängijaga alles 12. kohal.

Pärast kõike seda põhjalikku, kuid ebateaduslikku uurimistööd ennustab BBC, et tänavused Euroopa meistrivõistlused võidab 2018. aasta maailmakarika võitja Prantsusmaa.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.