"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
KARISTUSED KERGEMAKS Õiguskomisjon arutab koos prokuröride ja advokaatidega kergemate kuritegude muutmist väärtegudeks (0)
10. juuni 2021
Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid. Foto: Albert Truuväärt

„Hakkame edaspidi tõsisemalt arutama seda, kas dekriminaliseerida karistusseadustikku sedavõrd, et mitmed kergemad paragrahvid võtta karistusseadustikust välja ning jätta need vaid väärtegudeks,“ ütles Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid.

„Karistusõigustik on selgelt üle kriminaliseeritud ning võimalikud kuritegude koosseisud, mis viiakse väärtegude alla, selguvad arutelude käigus“ märkis Karilaid pärast dekriminaliseerimise teemalist diskussiooni õiguskomisjonis.

Riigiprokuratuuri seisukohalt peegeldab karistusseadustik ühiskonna hinnanguid selle kohta, millised teod on niivõrd karjuvas vastuolus kehtivate väärtushinnangutega, et on põhjendatud nende eest karistamine kriminaalkorras.

„Prokuratuur on alati valmis osalema debatis selle üle, kas kõik karistusseadustikus loetletud teod on sedavõrd rasked eksimused, et nende puhul on mõistlik riigil sekkuda kriminaalõigusega või on võimalik vältida edasisi õigusrikkumisi ning taastada ühiskonna turvatunne ka mõnel muul moel, näiteks läbi väärteomenetluse,“ märkis riigi peaprokurör Andres Parmas.

Justiitsministeeriumi avalike suhete nõunik  Maria-Elisa Tuulik ütles, et kuna tegemist on õiguskomisjoni algatatud diskussiooniga ei oska ministeerium hetkel veel öelda, kas ja millised muudatused tulevad.

Ka Eesti advokatuuri juhatuse esimees Jaanus Tehver märkis, et neil nad pole kavandatud muudatuste suhtes oma seisukohta veel kujundanud. Tehveri sõnul võib üheks arutelu ajendiks olla prokuratuuri ebapiisav ressurss kõigi kriminaalasjade menetlemiseks.

Antud juhul just sellistel teemadel parlamendi õiguskomisjonis juba mitmendat kuud mõtteid vahetatakse. Osalisteks on riigiprokuratuuri kõrval veel advokatuur, kohtud, justiits- ja siseministeerium ning politsei- ja piirivalveamet. Praeguseks ei ole veel jõutud lõpliku otsusteni, kas üldse karistusseadustiku muutmise protsessi alustada.

Karilaiu sõnul seisavad põhimõttelisemad arutelud dekriminaliseerimise osas ees sügisel. „Selleks ajaks on kõigil õigusorganitel ja institutsioonidel kujunenud välja ka oma seisukohad, kuivõrd põhjalik see peaks olema,“ lausus ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.