"Ei tasu karta, et maailm kukub kokku, kui sa oma vigu avalikult tunnistad."

Uku Uusberg, Tallinna Linnateatri peanäitejuht
Riigikogu on EKRE venitustaktika tõttu koos istunud kogu öö (0)
10. juuni 2021
EKRE on esitanud eelnõule üle saja muudatusettepaneku, mis võimaldabki riigkogu tööd venitada. Pildil EKRE aseesimees Mart Helme. Foto: Mats Õun

“Lähimaks paariks nädalaks lubab Helme erakond seisata Eesti rahvusliku parlamendi töö, selleks et võidelda Helme enda sügisel algatatud seaduseelnõu vastu,” nentis reformierakondlane Jürgen Ligi.

Kuna Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) alustas automaatse biomeetrilise isikutuvastuse süsteemi andmekogu loomise (ABIS) eelnõu takistamiseks venitamisega, on riigikogu istunud koos kogu eelnenud öö ja istung vältab jätkuvalt edasi ka neljapäeva hommikul, vahendab BNS.

EKRE on venitamiseks hoolega valmistunud

Riigikogu istung algas pärast infotunni lõppu kolmapäeval kell 14 ning on väldanud neljapäeva hommikuni.

EKRE aseesimees Mart Helme kinnitas aga Postiehele, et vahepeal on olud muutunud. Tema sõnul seisnes algne eelnõu lahendus selles, et valmistatakse üks uus IT-lahendus, mis hõlbustab infovahetust andmebaaside vahel. Ent Helmele selgus sügisel, et on kujunemas hoopiski superandmebaas, ning seetõttu jäi eelnõu pärast kooskõlastusringi seisma. “Ei ajanud mina seda eelnõu taga, ka Alar Laneman (siseminister pärast Mart Helme aega – toim) jätkas sama liini,” meenutas Helme.

EKRE on esitanud eelnõule üle saja muudatusettepaneku, mis võimaldabki riigkogu tööd venitada. 

Riigikogu esimees Jüri Ratas on nädalavaheks kokku kutsunud ka juba erakorralise istungi, et eelnõud ära menetleda.

Ebavõrdsuse arutelu lükkub teadmata ajaks edasi

 Seoses riigikogu töö sisulise seiskumisega jääb ära  sotsiaaldemokraatide poolt riigikogu neljapäevase istungi päevakorda  pandud olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Ebavõrdsus Eestis – kas vaesusest saab välja kärpida?” arutelu.

„Kahetsusväärselt on meie algatatud debatt lükkunud riigikogu juhatuse otsuste ja venitamistaktika tõttu teadmata ajaks edasi. Lisaküsimärgi arutelu kohale paneb see, et riigikogu kevadise istungjärgu lõpuni on jäänud loetud päevad. Sellest on tuline kahju, sest ebavõrdsust ja vaesust käsitlev poliitiline debatt on iseäranis aktuaalne just nüüd, mil valitsuse eesotsas Reformierakonnaga surub ühiskonnale peale valusaid kärpeid. Sotsiaaldemokraadid ei ole kaotanud lootust, et kärpevikat pannakse nurka,“ ütles sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.

„Vabandan sotsiaaldemokraatide nimel kutsutud külaliste ees, kes pidid meie korraldatud arutelul ettekannetega üles astuma. Samuti vabandan tõlkide ees, kes pidid debatti viipekeelde vahendama ja ka kõigi nende ees, kel oli plaanis ühel või teisel viisil riigikogu istungit otseülekandes jälgida,“ lisas Kütt.

Nüüdseks tühistatud päevakorra järgi pidid riigikogu neljapäevasel istungil kõnelema majandusanalüütik Madis Aben, mõttekoja Praxis programmijuht Mari-Liis Sepper, loovettevõtluse teadur Andres Rõigas ja sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Riina Sikkut. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.