"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
VIDEO! Tallinn kirjutas alla lepingule "Ehituse pikk vaade" (0)
10. juuni 2021
Eha Võrk.

Eile kirjutasid seitseteist osapoolt alla ehitust muutvale kokkuleppele. Ehituse pikk vaade sisaldab seitset suurt sammu, mis peaks viima ehituse Eestis Euroopa tippude hulka. Alla kirjutajate seas oli ka Tallinna abilinnapea Eha Võrk.

Nii laiapõhjalist kokkulepet, mis hõlmaks nii riigiasutusi, kohalikke omavalitsusi, ehitajaid, arhitekte ja projekteerijaid, aga ka ülikoole, pole varem kunagi sõlmitud. Lepet on aga vaja, et teha kõik ehitamise tõhustamiseks. Näiteks 90 aastat tagasi ehitati Empire State Building Ameerika Ühendriikides 410 päevaga. Eesti Rahva Muuseumi ehitamiseks kulus kaks ja pool korda enam aega.

“Ma arvan, et need pildid, mis siin täna näidati, kust oli näha, et kolmveerand aega ehitusprotsessist kulub mitte sellele, et konkreetselt kivi kivi peale panna, vaid tegeleda kõige sellega, mis selle kivi kivi peale paneku ümber on…” arvas majandus- ja taristuminister Taavi Aas, “Kolmveerand aega tervenisti pole võimalik kokku hoida, aga kui sealt ka murdosa saab kokku hoida, siis selle sektori tootlikkuse tõus on juba märgatav.”

Üks seitsmest sammust, mis ehitamist tõhusamaks teeks, oleks tark tellija. Eelkõige peetakse siin silmas just avalikku sektorit, sest mahukaimad tööd tulevad ikkagi riigilt või kohaliku omavalitsuselt.

“Tallinn on juba neid uusi ideid ja tehnoloogiaid ju rakendanud, kindlasti õpime juurde ja koos teadlastega käib kindlasti see tee, sest üksinda ei saa olla tark, sest muidu oleme nagu “säärane mulk”, sõnas Tallinna abilinnapea Eha Võrk, “Kasvõi võtame BIM-i tehnoloogia kasutamine – Kaja keskus sai BIM-i rakendades ehitatud ja projekteeritud, niisamuti ka Kari 13 ehk pisikesed sammud on juba astutud.”

“Ehituses on väga tähtis ettevalmistus ja kui me läheme töösse ilma ettevalmistuseta ehk lepingu sõlmimisel hakkame alles tööjooniseid tegema ning selleks on liiga vähe aega ja kui me peame kiirustama ehk tähtajad on liiga lühikesed, siis see mõjutab ehituse tootlikkust,” kinnitas Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse liige Raivo Rand, “Väga palju sõltub ka tõesti tellijast, et ehitus oleks korralikult ette valmistatud.”

Töö lepingu täitmiseks on tegelikult juba enne allkirjastamist käinud. Rakenduskavas on seitse suurt sammu ja 38 erinevat meedet.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.